Wzrost kosztu pieniądza powoduje spadki cen akcji, wzrost rentowności długu i wahania kursów walut.

Chociaż w piątek akcje na amerykańskich giełdach podrożały, to dla S&P500, głównego indeksu na Wall Street, cały tydzień zakończył się spadkiem o 5,8 proc. - największym od marca 2020 r. i reakcji na wybuch pandemii. Tym razem przyczyną była podwyżka stóp procentowych.
Federalny Komitet Otwartego Rynku „zdecydował o podniesieniu docelowego zakresu dla stopy funduszy federalnych do 1,5-1,75 proc. i przewiduje dalsze podwyżki” - napisano w komunikacie po posiedzeniu, na którym doszło do największej podwyżki stóp w Ameryce od 28 lat.
Bankierów centralnych na całym świecie niepokoi wysoka inflacja. W USA przekracza 8 proc. w skali roku. Na podwyżki stóp w minionym tygodniu zdecydowały się również banki centralne w innych krajach. Jak Wielka Brytania, gdzie przy 9-proc. inflacji, koszt pieniądza wzrósł o 0,25 pkt proc., do 1,25 proc. Czy Szwajcaria, gdzie inflacja nie przekracza wprawdzie 3 proc., ale jest najwyżej od 14 lat. Główna stopa Narodowego Banku Szwajcarii została podniesiona z -0,75 proc. do -0,25 proc. Waluty krajów, które podnoszą stopy procentowe, na ogół idą w górę. Wyższe oprocentowanie sprzyja lokowaniu kapitału w depozyty. Aprecjacja to również efekt przewidywań inwestorów, że stopy będą jeszcze podnoszone.
Indeks dolara, syntetyczna miara siły amerykańskiego pieniądza, biorąca pod uwagę jego notowania wobec walut głównych partnerów handlowych USA, jest na najwyższym poziomie od 2002 r. Dolar bije rekordy siły zwłaszcza w stosunku do japońskiego jena. Japończycy nie zamierzają, na razie, rezygnować z polityki zerowych stóp procentowych wzmacnianej przez zakupy aktywów dokonywane przez bank centralnych. Za dolara trzeba zapłacić niemal 135 jenów. Jen jest najsłabszy wstosunku do dolara od niemal ćwierć wieku. Do zyskujących na wartości walut należy też frank szwajcarski. Sprzyja temu fakt, że pierwsza podwyżka stóp nastąpiła wcześniej, niż spodziewali się analitycy. - Nie można wykluczyć, że w przyszłości będą dalsze podwyżki stóp - mówił Thomas Jordan, prezes tamtejszego banku centralnego.
Umocnienie franka w połączeniu ze wzrostem stóp to niekorzystna wiadomość dla osób spłacających kredyty hipoteczne w szwajcarskiej walucie. Uwzględniając ostatnią podwyżkę, rata typowej hipoteki we frankach będzie o nieco ponad 10 proc. wyższa niż rok temu. W kredytach złotowych wzrost obciążenia ratą w tym czasie jest jednak rzędu kilkudziesięciu procent. Czerwcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej było dziewiątym z rzędu, na którym podniesiono stopy procentowe w Polsce.
Obawy związane z inflacją i podwyżki stóp przekładają się nie tylko na rynki akcji, lecz także na obligacje. Rentowność 10-letnich papierów skarbowych w Polsce zmierza w stronę 8 proc., poziomu niewidzianego od 20 lat. Wyraźnie wzrosła również dochodowość papierów dłużnych części krajów strefy euro. Europejski Bank Centralny zapowiada działania, które mają przeciwdziałać temu zjawisku. ©℗

Przecena kryptoaktywów

Kurs najpopularniejszej z kryptowalut - bitcoina, spadł poniżej 20 tys. dol. To najmniej od grudnia 2020 r. Od początku tego roku bitcoin stracił ponad połowę wartości. „Waluty” oparte na technologii blockchain przegrywają z pieniędzmi, za którymi stoją banki centralne, ze względu na brak oprocentowania. Dodatkowo podwyżki stóp powodują wyprzedaż bardziej ryzykownych aktywów, a do takich należą coiny. Spadki wartości kryptoaktywów w połączeniu z niższymi notowaniami obligacji sprawiają, że tracą nawet tzw. stablecoiny, które powinny utrzymywać parytet np. do dolara. To zachęca do dalszego wycofywania pieniędzy z rynku krypto. Powoduje też problemy działających na nim firm: Celsius Network ograniczyła możliwość wycofywania środków, Coinbase zapowiedziała zwolnienie jednej piątej załogi, czyli około tysiąca osób. ©℗
ŁW
Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe