Poniedziałek był ostatnim dniem Zbigniewa Jagiełły na stanowisku prezesa PKO BP. Kilka tygodni temu zapowiedział odejście ze stanowiska w dniu zakończenia zwyczajnego walnego zgromadzenia banku. Od tej deklaracji trwały spekulacje w sprawie nowego szefa największego krajowego kredytodawcy. Krąg możliwych kandydatur zawęził w niedawnym wywiadzie dla Interii Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, mówiąc, że nowy prezes zostanie wyłoniony spośród dotychczasowych członków zarządu i że będzie to „fachowiec, niezwiązany z partią”. Nazwisko nowego szefa banku powinniśmy poznać dziś. Za najbardziej prawdopodobny uchodzi wybór Jana Emeryka Rościszewskiego.

Rościszewski to wiceprezes nadzorujący pion detaliczny, czyli największą część biznesu PKO (mimo to w ostatnim czasie nie uczestniczył w prezentowaniu wyników banku). Przez wiele lat był związany z francuskimi grupami finansowymi, przede wszystkim ubezpieczeniowymi. Do zarządu PKO dołączył w lipcu 2016 r. Jego pozycja w banku jest wiązana ze znajomością z Kaczyńskim – to on miał poznać szefa rządzącej dziś partii z obecnym premierem Mateuszem Morawieckim.
Powołanie to decyzja rady nadzorczej, w której walne zgromadzenie – na wniosek Skarbu Państwa – dokonało wczoraj zmian. Akcjonariusze odwołali Grażynę Ciurzyńską, która z początkiem lipca zostanie prezesem Fundacji Polska Bezgotówkowa. Powołali zaś Macieja Łopińskiego, Dominika Kaczmarskiego i Agnieszkę Winnik-Kalembę.
Łopiński to były dziennikarz, a później polityk – pracował w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a później Andrzeja Dudy. Był przewodniczącym rady nadzorczej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Zrezygnował z niej w poniedziałek, zaraz potem okazało się, że przechodzi do rady PKO. W największym polskim banku Skarb Państwa ma prawo do mianowania przewodniczącego rady nadzorczej i w ten sposób Łopiński został wskazany na to stanowisko. Wiceszefem rady został Wojciech Jasiński, były minister skarbu w rządzie PiS.
Dominik Kaczmarski to dyrektor departamentu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Został wiceprzewodniczącym rady. Agnieszka Winnik-Kalemba prowadzi we Wrocławiu kancelarię adwokacką. Jest też członkiem rady nadzorczej KGHM. Ma za sobą także pracę w radzie nadzorczej PKO.
Akcjonariusze banku zdecydowali o pokryciu 2,9 mld zł straty, będącej efektem utworzenia rezerw na hipoteki walutowe, z niedawno utworzonego funduszu na koszty ugód z posiadaczami walutowych kredytów hipotecznych. Bank miał jednocześnie w końcu ub.r. kilkanaście miliardów złotych nadwyżkowego kapitału. W tym 5,5 mld zł niepodzielonego zysku z lat ubiegłych, który w przyszłości może trafić do akcjonariuszy.
– Jesteśmy przekonani, że istnieje realna szansa, aby spełnić wymagania celów finansowych, które postawiliśmy sobie na rok 2022 – mówił, podsumowując ubiegłoroczne wyniki, Zbigniew Jagiełło. Wśród tych celów jest ponad 5 mld zł zysku netto, 12-proc. stopa zwrotu z kapitału i wskaźnik kosztów do dochodów na poziomie ok. 41 proc. W I kw. tego roku bank miał ponad miliard zysku, 8-proc. rentowność i proporcję kosztów do dochodów na poziomie 40,1 proc.
Jagiełło podsumował też prawie 12 lat swoich rządów w banku. Podkreślał znaczenie usług cyfrowych i przekształcanie banku w platformę do sprzedaży również innych usług. – Uważam, że powinniśmy nadal iść w tym kierunku. Taka jest rozpoznana przez nas logika zmiany systemu finansowego na świecie. Platformizacja usług dla klientów dzieje się od wielu lat. My weszliśmy na tę drogę w okresie 2012–2013, kiedy zbudowaliśmy coś, co pewnie zapisze się w historii PKO Banku Polskiego jako silna, unikalna kompetencja: zbudowaliśmy aplikację mobilną IKO, jest to w tej chwili wielka siła naszej organizacji – mówił. Z mobilnej aplikacji IKO korzysta ponad 5,5 mln osób.
Na walnym zgromadzeniu pojawiły się pytania od drobnych akcjonariuszy. Dotyczyły one m.in. zrównoważonego finansowania (bank zapowiedział niedawno, że nie będzie finansował nowych projektów związanych z wydobyciem węgla). Zarząd ma na nie odpowiedzieć na piśmie. ©℗
Zbigniew Jagiełło podsumował prawie 12 lat swoich rządów w banku