Na pierwszy ogień idzie japońska giełda, która najbardziej odczuła skutki piątkowego wystąpienia Obamy, gdzie Nikkei 225 stracił 2,98% na zakończeniu sesji. Dzisiaj było już to 2,38% na plusie. Znacznie słabiej nowy geopolityczny czynnik odczuły chińskie indeksy, mimo to w piątek traciły, a dzisiaj rosną w naprawdę niezłym tempie, Hang Seng: 1,68%, Shanghai Composite: 1,38%.

Europejskie rynki również powoli odrabiają piątkowe spadki zachęcone nie tylko dobrą piątkową sesją w USA, gdzie wzrosty na indeksach S&P 500 oraz Dow Jones Industrial Average na koniec sesji wyniosły ponad 1%, ale również powolna stabilizacja konfliktu na Ukrainie. Ukraina coraz bardziej zacieśnia krąg opanowany przez separatystów, a Rosja przestraszona ewentualnymi skutkami swojej interwencji na Ukrainie, zapowiedziała chęć wsparcia pojednania Ukraińców z separatystami oraz zakończyła ćwiczenia swoich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą. Dobre informacje ze wschodu europejskie parkiety przyjęły pozytywnie, otwierając sesję na solidnych plusach.

Aktualnie na godzinę 9:30 CAC 40 zyskuje 0,54%, DAX: 0,59%, FTSE 100: 1,1%.
Warszawska giełda również podążyła krokami europejskich parkietów zaczynając dzień od lekkich wzrostów. Na godzinę 9:30 WIG 20 zyskuje: 0,79%