Zgodnie ze specyfikacją urządzenia router M5350 umożliwia udostępnienie połączenia 3G o prędkości pobierania do 21.6 Mb/s i prędkości wysyłania do 5.76 Mb/s. TP-LINK M5350 umożliwia korzystanie z połączeń bezprzewodowych w standardzie 802.11n. Router posiada wbudowany ekran OLED, do zestawu dołączony jest także kabel USB i zasilacz.

Design
Jak widać na zdjęciu router ma charakterystyczny kształt przypominający kamień. Producent pozwolił sobie nawet na porównanie z kamieniem „wygładzonym przez morze”. Rzeczywiście wygląd routera zwraca uwagę, szczególnie patrząc na ofertę konkurencji. Nieźle układa się w dłoni, a jego gabaryty sprawiają, że zmieści się w każdej kieszeni, damskiej torebce czy schowku w samochodzie. Chropowata powierzchnia chroni przed mechanicznymi zarysowaniami, czego raczej trudno oczekiwać od urządzeń ze śliskiego plastiku.

Otwarcie pokrywy nastręcza sporo kłopotów, ale szybko ten mankament staje się jednym z plusów urządzenia. Po kilkudziesięciu dokonanych otwarciach podczas testu pokrywa nie nosi żadnych śladów użytkowania ani odkształceń, a jednocześnie nadal jest szczelnie zamknięta. Dodajmy, ze router jest niezwykle lekki. Za swój wygląd urządzenie otrzymało dwa wyróżnienia: iF Design Award oraz International CES Innovations 2013 Design and Engineering Award.

Nawet 10 użytkowników
Nie miałem okazji przetestowania routera na 10 urządzeniach, więc należy zawierzyć producentowi, że i w takim przypadku będzie działał płynnie i bez zarzutu.

Ekran OLED
Wbudowany wyświetlacz OLED umożliwia sprawdzenie informacji na temat działania urządzenia, takich jak siła sygnału, typ sieci (2G/3G), stan sieci bezprzewodowej, połączenia z Internetem, stanu baterii. Przyznać należy, że jest to standardowa i wystarczająca dawka informacji.

Bateria
W routerze wbudowano baterię o pojemności 2000mAh. Czy to wystarczy? Rzeczywiście dzięki naładowaniu do "pełna" nasz TP-LINK może działać do 6 godzin. Ale pytanie, czy któreś z naszych urządzeń mobilnych będzie działało dłużej bez podłączenia do sieci energetycznej? Dzięki złączu micro USB baterię można naładować za pomocą kabla podłączonego do laptopa, ładowarki do smartfona albo dołączonego zasilacza.

Gniazdo micro SD
Urządzenie wyposażone jest w gniazdo micro SD umożliwiające użycie kart o pojemności do 32GB. Umożliwia to użytkownikom korzystanie z urządzenia jako przenośnego nośnika pamięci. Niestety karta micro SD nie jest dołączona do zestawu, a w tej cenie urządzenia ( 250-300 zł) przydałoby się dorzucić chociaż 16 GB. Niewątpliwie jednak sama możliwość przenośnego mini dysku jest in plus.

Wnioski z testów
Postanowiłem, że test routera wyjdzie nieco poza mury redakcji. Skoro ma to być urządzenie kieszonkowe postanowiłem przetestować je w drodze z i do pracy jak i podczas przejazdów autem na dłuższe odległości. Działanie routera w każdej z tych sytuacji było płynne, a wszelkie zakłócenia sygnału związane były z jakością sieci operatora, którego kartę miałem okazję w tym przypadku także przetestować.

Dodatkowym atutem urządzenia byłby modem 4G. W tej chwili trzech największych operatorów komórkowych świadczy, komercyjnie lub nie, usługę LTE . Prawdopodobnie już w czerwcu 2014 dołączy do nich także T- Mobile co pokazuje jasno kierunek w jakim będą w doborze routera zwracać się klienci. Ale pamiętać należy, że nie w każdej taryfie telekomów będziemy mieli dostęp do superszybkiego internetu mobilnego. Dodatkowo warto mieć wybór, gdyż internet LTE, to także szybsza utrata posiadanego transferu.

Podsumowując urządzenie TP-LINK łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy routera kieszonkowego: idealne gabaryty, niezwykły design, stabilność działania oraz funkcję przenośnego dysku. Dla osób nieposiadających internetu mobilnego z routerem jak i z małym pakietem w ramach abonamentu telefonicznego (lub przy jego braku) jest to dobry pomysł na dostęp do sieci w domu, w podróży czy w pracy. Dla tych, którzy posiadają niewielki pakiet internetowy w abonamencie jest to świetne rozwiązanie na posiadanie przy sobie dodatkowego transferu w awaryjnych sytuacjach.

Plusy
Mały rozmiar, ciekawy design, stabilność działania, dobra jakość wykonania.

Minusy
Brak standardu 4G, brak karty MicroSD w zestawie.

Tekst powstał z wykorzystaniem hotspotu TP-LINK M5350.