Nie jest możliwe przywrócenie numeru identyfikacyjnego REGON, ponieważ nie zachowano w tym przypadku ciągłości istnienia spółki. Udział wspólnika został wypowiedziany w sposób skuteczny. Jednocześnie nieskuteczne było przyjęcie nowego wspólnika. W tej sprawie nie została podjęta uchwała o przyjęciu nowego wspólnika przez dotychczasowych udziałowców. Jeżeli więc spółka, której dotyczył wykreślony numer REGON, była spółką dwuosobową, z dniem złożenia wniosku o wykreślenie z rejestru numeru REGON doszło do jej rozwiązania. W podobnym tonie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 9 lutego 2015 r. (sygn. akt VI SA/Wa 405/14).
Zmiana składu osobowego spółki polegająca na wstąpieniu do spółki nowego wspólnika możliwa jest jedynie przez zmianę lub zawarcie nowej umowy spółki. Pogląd taki wynika z treści art. 863 par. 1 k.c., zgodnie z którym wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. Nie może więc przenieść tego udziału na inną osobę.
Potwierdzeniem zasady wyrażonej w art. 863 k.c. jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 września 1995 r. (sygn. akt SA/Ka 1686/94, LEX nr 23937), który stwierdził, że poszerzenie składu osobowego spółki cywilnej jest możliwe tylko przez zawarcie nowej umowy między dotychczasowymi i nowymi wspólnikami. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z 21 listopada 1995 r. (sygn. akt III CZP 160/95, OSNC 1996/3/33), w której przyjął, że dopuszczalne jest wstąpienie do spółki cywilnej nowego wspólnika i przejęcie przez niego dotychczasowych zobowiązań oraz uprawnień za zgodą pozostałych wspólników, w tym tych ustępujących z tej spółki.
W związku z tym, aby można było zachować ciągłość spółki dwuosobowej, a jednocześnie przywrócić numer REGON, ważna jest sekwencja czynności zmierzających do zmiany składu osobowego spółki. Jeżeli w miejsce ustępującego ma wstąpić nowy wspólnik, czynności te należy ze sobą powiązać jedną umową lub wykonać je w takiej kolejności, żeby najpierw przystąpił do spółki nowy wspólnik (przez zmianę umowy spółki), a dopiero później wystąpił z niej odchodzący.
Podstawa prawna
Art. 42 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 591 ze zm.).
Art. 863 ustawy z 23 kwietnia 1963 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).