Środowa sesja została zdominowana przez informacje napływające zza Oceanu. Ze względu na zbliżające się posiedzenie Fed oraz niepewność związaną z terminem ograniczenia programu QE3, uwagę inwestorów przyciągnęły dane obrazujące sytuację na amerykańskim rynku pracy.

W ostatnim tygodniu suma złożonych wniosków o zasiłek spadła do 316K, zmniejszyła się również – do 2.776K – liczba osób bezrobotnych. Dla ekonomistów pozytywnym zaskoczeniem była również wysokość indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan, który w listopadzie wyniósł 75.1 pkt. Słabsze od prognozowanych okazały się natomiast dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku, których dynamika spadła w ostatnim miesiącu o 2.0% m/m. Tymczasem w Europie, ECB rozważa przeprowadzenie kolejnej tury długoterminowych operacji płynnościowych dostępnych dla banków, które zobowiążą się wykorzystać uzyskane środki do finansowania przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych i usługowych. W porównaniu do poprzednich, nowe LTRO miałoby trwać jednak nie trzy lata, a tylko rok – czytamy w środowym wydaniu Sueddeutsche Zeitung.

Ze względu na odbywające się w Stanach Zjednoczonych Święto Dziękczynienia, dzisiejsza sesja zostanie zdominowana przez informacje napływające ze Starego Kontynentu. Poznamy europejskie indeksy nastrojów oraz dynamikę inflacji CPI w Niemczech (prognoza 0.1% m/m oraz 1/2% r/r). Przed południem wystąpi również szef BoE – Mark Carney.

dr Maciej Jędrzejak