Stopy procentowe w EBC najniższe w historii

EBC lubi zaskakiwać, podczas każdej konferencji prezesa Draghiego, na rynku dzieje się sporo. Nie inaczej było tym razem. Europejski Bank Centralny zaskoczył wszystkich dokonując cięcia stopy procentowej na wczorajszym posiedzeniu. O takim kroku mówiło się, ale w kontekście grudniowego posiedzenia. Przecena europejskiej waluty zaczęła się jeszcze wcześniej, wraz z danymi z USA.

Ożywienie gospodarcze w strefie euro pozostaje zagrożone, akcja kredytowa jest na niskim poziomie, a inflacja pozostaje niska – to powody decyzji EBC. Faktycznie uzasadnienie cięcia stopy procentowej jest logiczne, co więcej, EBC sugerowało, iż stopy procentowe w Strefie pozostaną na niezmienionym lub niższym poziomie przez długi czas. Stąd teoretycznie decyzja nie jest wielkim zaskoczeniem, jednak mało kto spodziewał się, że do cięcia dojdzie już teraz. EBC zdecydowało, iż nie warto zwlekać z podjęciem decyzji i główną stopę procentową ucięło już wczoraj. To tylko przyspieszyło wyprzedaż europejskiej waluty, która trwa w najlepsze od zeszłego tygodnia, osiągając poziom 1,3300. Losy pary EURUSD będą obecnie zależeć od publikacji ze Stanów Zjednoczonych.

Dane z USA w centrum uwagi

Wczoraj poznaliśmy wstępne PKB USA za III kwartał, które wyniosło aż 2,8%, podczas gdy ekonomiści prognozowali wzrost na poziomie zaledwie 1,9%. To kolejny w ostatnich dniach argument za szybszym cięciem programu QE3, niż w marcu 2014r. co obecnie zakłada rynek.

Niemniej jednak termin cięcia QE będzie bardziej zależeć od danych z rynku pracy, które poznamy już dziś. Należy wziąć pod uwagę, że dane te będą obejmować okres shutdownu, a więc przejściowo mogą być relatywnie słabe.

Konsensus rynkowy zakłada, iż w październiku w sektorze pozarolniczym przybyło zaledwie 125 tys. nowych miejsc pracy, a stopa bezrobocia wzrosła do 7,3% z 7,2%.

Daniel Kostecki, Mateusz Adamkiewicz, XTB