Z artykułu zamieszczonego w Forbesie wynika, że prezydent Obama nie jest do końca przekonany, co do nominacji Janet Yellen na stanowisko szefa FED. To nie dziwi, biorąc pod uwagę, że kilka tygodni temu z gry wypadł jego kandydat – Lawrence Summers, a zgoda na Yellen byłaby w pewnym sensie przejawem politycznej słabości prezydenckiej administracji. Stąd też tego typu spekulacje będą się jeszcze pojawiać, zwłaszcza, że następcę Bena Bernanke raczej nie poznamy prędko – teraz Kongresmeni są zajęci znacznie ważniejszymi sprawami…

Niemniej Donald Kohn, były wiceprezes FED, jest postrzegany jako mniej „gołębi”, niż Yellen, co może nieznacznie wspierać dolara. Dzisiaj w kalendarzu makro brak istotnych publikacji. Czekamy, zatem na jutrzejsze zapiski z posiedzenia FED – pokażą na ile „gołębi” był FED we wrześniu i czy należy liczyć na ograniczenie QE3 w grudniu. Choć nie zapominajmy, o tym, że teraz „gołębie” w FED mają nową wymówkę w postaci zamieszania w kwestii pata zadłużeniowego. Chociaż niewykluczone, że do jego rozwiązania jest bliżej, niż dalej. Wprawdzie oficjalnie obie strony – Demokraci i Republikanie – nie są zbyt skłonne do rozmów o kompromisie, to spekuluje się na temat potencjalnego rozłamu u Republikanów (odrzucający jakikolwiek kompromis konserwatyści z Tea Party zaczynają być coraz bardziej irytujący). Dodatkowo mamy sytuację bez precedensu – najwięksi wierzyciele USA, czyli Chiny i Japonia, wezwały oficjalnymi, dyplomatycznymi kanałami, do zakończenia budżetowej farsy w USA przed 17 października.

Trudno ocenić, jaka będzie wymowa jutrzejszych zapisków z wrześniowego posiedzenia FED, które pozbamy jutro o godz. 20:00, chociaż niewątpliwie będzie to jedno z kluczowych wydarzeń tego tygodnia. Z wypowiedzi niektórych członków FED na przestrzeni ostatnich tygodni można było wnioskować, że decyzja o utrzymaniu skali programu QE3, nie była podparta przekonywującą większością głosów. Tym samym warto będzie skupić się na argumentach obu stron. Tylko, że na ostateczne przełożenie na rynek, będą wpływać jeszcze inne czynniki, jak wpływ ostatniego zamieszania wokół zadłużenia USA na gospodarkę, czy też wreszcie wracające spekulacje nt. nominacji nowego szefa FED.

Układ wykresu koszykowego BOSSA USD może delikatnie faworyzować zwolenników dolara, ale nie padły jeszcze wyraźne sygnały do zmiany trendu spadkowego (nawet w krótkim terminie). Do tego potrzebne byłoby złamanie oporu na 68 pkt. – obecnie jesteśmy na 67,80 pkt. W ujęciu tygodniowym, zwłaszcza na wskaźnikach, trend spadkowy pozostaje silny i wciąż celujemy w okolice 67 pkt. (jako minimum ruchu).

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Ciekawa sytuacja jest na EUR/USD. Mimo czarnej świecy spadkowej z piątku, od początku tygodnia nie widać kontynuacji ruchu w dół, a strefa wsparcia 1,3540-45 zdała (jak widać) egzamin. Tym samym rośnie prawdopodobieństwo próby powrotu w rejon szczytów na 1,3645 (w zależności od interpretacji jutrzejszych zapisków FED, oraz podejścia inwestorów do spekulacji wokół potencjalnego kompromisu w Kongresie). Oczywiście wyraźne złamanie wsparcia na 1,3540 otworzy drogę do testowania 1,3470-80. Rynek pozostaje w pewnym klinczu…

Marek Rogalski