W Europie, środa była dniem publikacji indeksów PMI dla sektora usługowego. Jedne z najlepszych danych napłynęły z Wielkiej Brytanii, gdzie wartość tego wskaźnika wzrosła w sierpniu do 60.5 pkt, co było najwyższym wynikiem od grudnia 2006 roku. W południe uwagę inwestorów znad Wisły przyciągnęły informacje docierające z Warszawy.

Po dwudniowym posiedzeniu, RPP poinformowała o utrzymaniu stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie. W tej sytuacji ekonomiści spodziewają ich podniesienia najwcześniej w III kwartale 2014 roku. W tym samym czasie ogłoszono także decyzje w sprawie OFE.

Reforma funkcjonowania systemu emerytalnego ma umożliwić zainteresowanym dokonanie wyboru o pozostaniu w OFE lub przeniesieniu się do ZUS-u. W praktyce sprowadza się to jednak do umorzenia wartych 120 mld złotych obligacji posiadanych przez OFE, a następnie przekazanie tych pieniędzy do ZUS-u. Z kolei z USA napłynęły informacje o bilansie handlu zagranicznego, którego deficyt sięgnął w lipcu 39.15 mld dolarów. Ponad to wieczorem opublikowano tzw. beżową księgę, będącą raportem o aktualnym stanie amerykańskiej gospodarki.

W czasie dzisiejszej sesji inwestorzy nie powinni narzekać na nudę. Dzień rozpoczął się od posiedzenia BoJ zakończonego konferencją prasową. Przed południem zza Odry napłynęły nowe informacje o sytuacji niemieckiej gospodarki. Godzinę później decyzje w sprawie wysokości stóp procentowych podejmą BoE oraz ECB (prognoza w obydwu przypadkach 0.5%). Inwestorzy wysłuchają również kolejnego przemówienia Mario Draghiego. Popołudniu przyjdzie czas na publikację oczekiwanych przez ekonomistów danych z amerykańskiego rynku pracy. Poznamy również wysokość tamtejszego wskaźnika pozaprzemysłowego ISM (prognoza 55 pkt).

dr Maciej Jędrzejak