Początek tygodnia rozpoczął się publikacjami indeksów PMI dla usług, które obrazują aktywność tego sektora. Już w godzinach nocnych napłynęły dane z Chin, wskazując, iż sektor usług w tym kraju ma się lepiej niż sektor przemysłowy.

Indeks PMI dla usług publikowany przez HSBC i Markit Economics pozostał w lipcu na poziomie 51,3 punktów. Mimo braku progresu względem czerwcowego odczytu, te dane pozostają nadal optymistyczne. W sobotę opublikowany został indeks PMI dla chińskiego sektora usług opracowany przez chiński urząd statystyczny oraz CFLP. Wg tych instytucji wskaźnik wyniósł 54,1 punktów wobec 53,9 punktów w czerwcu. Sektor usługowy w Chinach z roku na rok zwiększa swój udział w Produkcie Krajowym Brutto i prognozy wskazują, że w 2015 za wytworzenie 47% PKB będą odpowiedzialne usługi.

W Europie też jest dobrze. Indeks PMI dla usług w Hiszpanii w lipcu wyniósł 48,5 punktów wobec prognozy 48 punktów i czerwcowego odczytu 47,8 punktów. Poprawę również widać we Włoszech. W lipcu aktywność sektora usługowego w tym kraju wzrosła do 48,7 punktów, wobec 45,8 punktów w czerwcu. Rynek prognozował 46,5 punktów. Sektor usługowy we Francji też wykazuje poprawę aktywności. PMI dla usług wyniósł 48,6 punktów wobec 48,3 punktów w czerwcu oraz na prognozie. Mimo, że wskaźniki okazały się lepsze od prognoz to jednak nadal znajdują się poniżej 50 punktów, umownie odgraniczających wzrost sektora od recesji. Indeks PMI dla usług w Niemczech w lipcu wyniósł 51,3 punkty. Konsensus zakładał odczyt na poziom czerwcowym, czyli 52,5 punktów. Wskaźnik Managerów Logistyki dla Strefy Euro w lipcu wyniósł 49,8 punktów wobec 49,6 w czerwcu i na prognozie. Dane oczywiście pomagały EURUSD, jednak opór na 1,3300 po raz kolejny okazał się kluczowy.

Wielka Brytania bardzo mocno zaskoczyła. Indeks PMI dla usług publikowany przez CIPS oraz Markit Economics w lipcu wzrósł do 60,2 punktów wobec 56,9 w czerwcu i 57,2 na prognozie. GBPUSD zareagował silnym ruchem wzrostowym i kurs znalazł się najwyżej od tygodnia.

Dziś jeszcze o godzinie 16:00 zostanie opublikowany indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług. Konsensus zakłada odczyt za lipiec na poziomie 53,0 punktów wobec 52,2 w czerwcu. Instytut Zarządzania Podażą równocześnie opublikuje też indeks aktywności biznesowej firm z sektora usług.

Krzysztof Koza