W reakcji na wczorajszą decyzję amerykańskich władz monetarnych eurodolar pokonał poziom 1,3300, jednak obecnie powrócił do wczorajszych poziomów i znajduje się na 1,3270. Złoty umacnia się od wczoraj względem euro oraz dolara.

Nieco bardziej gołębi wydźwięk wczorajszej decyzji FOMC spowodował, że eurodolar odnotował miesięczne maksimum. Rynek wyczekiwał obietnicy lub choćby wskazówek dotyczących normalizowania polityki pieniężnej w USA, jednak takie słowa nie padły. Co więcej w komunikacie po posiedzeniu po raz pierwszy zwrócono uwagę na bardziej restrykcyjne warunki na rynku kredytowym. Średnia miesięczna stopa oprocentowania kredytów hipotecznych wyniosła w maju 4,18 proc., podczas gdy jeszcze w listopadzie zeszłego roku znajdowała się o 80 pb. niżej. Dziś najważniejszym wydarzeniem będą decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii oraz seria finalnych odczytów indeksów PMI dla sektora przemysłowego. Prognozy rynkowe wskazują na brak zmian w poziomach stóp procentowych w strefie euro i Wielkiej Brytanii, natomiast jeśli chodzi o wskaźniki koniunktury, to konsensus zakłada potwierdzenie tego co w zeszłym tygodniu pokazały wstępne odczyty, czyli ogólnej poprawy sytuacji w przemyśle. W przypadku Niemiec i strefy euro indeksy powinny odnotować wartości powyżej 50 pkt. co byłoby zwiastunem końca stagnacji i marazmu w tej gałęzi gospodarki. O 9:00 poznamy wartość PMI dla polskiego przemysłu. Uważamy, że poprawiające się nastroje przedsiębiorców spowodują, że indeks wzrośnie z 49,3 pkt. do 50 pkt. (konsensus rynkowy to 49,8 pkt.)

Decyzja ECB

Finalne odczyty PMI będą z pewnością śledzone we Frankfurcie nad Menem, gdzie obraduje Rada Prezesów ECB. Dziś o 13:30 poznamy decyzję ws. stóp procentowych, jednak uważamy, że będzie ona zgodna z tym co uważa rynek – konsensus zakłada brak zmian stóp procentowych. W trakcie sesji Q&A Mario Draghi prawdopodobnie powtórzy słowa sprzed miesiąca o tym, że stopy w Eurolandzie pozostaną na niskim poziomie przez długi czas (extended period of time). Potencjalnym problemem dla utrzymywania niskich stóp przez długi okres może być wysoka inflacja w przyszłości, jednak prognozy rynkowe wskazują, że jeszcze w 2015 r. średnioroczna stopa inflacji znajdzie się poniżej 2 proc., czyli celu inflacyjnego ECB. Obecnie inflacja od dwóch miesięcy rośnie w tempie 1,6 proc. r/r.

Marcin Pietrzak