Oczekiwane zmiany w polityce Fed miały ogromny wpływ na rynki w ostatnich miesiącach i bardzo prawdopodobne, iż będzie tak przez pozostałą część roku. Wachlarz możliwości jest bardzo duży. Z jednej strony Fed może zmienić cele makroekonomiczne, tak jak spekulował WSJ, obniżając stopę bezrobocia (przy której miałaby nastąpić pierwsza podwyżka) z 6,5 do 6%, przesuwając oczekiwania co do cyklu o trzy kwartały.

Z drugiej strony może ograniczyć program skupu aktywów nie tylko we wrześniu, ale przy obecnym tempie ożywienia również w grudniu. Konsekwencje owych poczynań będą oczywiście drastycznie inne. Do tego dochodzi kwestia zmiany szefa Fed, która nastąpi w styczniu 2014, ale kandydata poznamy jesienią. Obecna faworytka Demokratów Janet Yellen to jeszcze większy gołąb niż Bernanke. Jednak pytanie, co przyniesie dzisiejsze posiedzenie? Nie ma po nim konferencji szefa Fed, dlatego naszym zdaniem nie dojdzie dziś do istotnych zmian. Możliwa jest zmiana tonu komunikatu, która może wpłynąć na oczekiwania co do kolejnego ruchu, np. ograniczenia QE we wrześniu.

Przed decyzją Fed poznamy dane z USA: raport ADP (14.15) i PKB (14.30). Dane z rynku pracy mówią nam wiele o tym, jak mogą wyglądać przyszłe ruchy Fed i choć dla rynku liczy się głównie rządowy raport (będzie w piątek), to ADP jest jednak kluczowym ze wskaźników, które go poprzedzają. Konsensus to +180 tys. Jeszcze ciekawiej zapowiadają się dane o PKB za drugi kwartał. Kilka czynników sprawia, iż dane będą słabe: sequester obniżył wydatki rządowe, popyt konsumpcyjny był relatywnie słaby ze względu na podwyżkę podatku na początku roku, dodatkowo zmiany w bilansie handlowym były niekorzystne. Stąd konsensus na jedynie 1% w ujęciu anualizowanym (ok. 0,25% q/q). Jasnym punktem kwartału były dane o zamówieniach dóbr trwałego użytku. Być może sprawi to, iż odczyt będzie nieco lepszy.
W cieniu tych danych publikacja indeksu Chicago PMI (15.45). Dane o tyle ciekawe, że pierwsze dwa indeksy (NY Fed, Philly Fed) były bardzo mocne, ale indeks z Richmond pokazał aż 19 pkt. spadek! Mocne dane służyłyby oczekiwaniom na ruch Fed we wrześniu, ale wobec ważniejszych wydarzeń niekoniecznie muszą wpłynąć istotnie na rynek.

CB w dół, ale nadal dość wysoko

Indeks nastrojów konsumentów Conference Board odnotował w lipcu spadek z 82,1 do 80,3 pkt. Pogorszenie nastrojów – głównie w odniesieniu do oczekiwań, można teoretycznie przypisać wyższym cenom paliw i kosztom pieniądza, ale tak niewielki spadek to równie dobrze może być efekt szumu statystycznego. Faktem jest, iż dane są wyraźnie lepsze niż średnia za ostatni rok, która wynosi 68,3 pkt.

dr Przemysław Kwiecień