Odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Chinach publikowanego przez HSBC i Markit Economics wskazuje na dalsze kurczenie się chińskiego sektora przemysłowego. Wskaźnik na poziomie 47,7 (najgorszym od 11 miesięcy) wywołał pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych. Na szczęście pomogła Europa i USA. W godzinach porannych poznaliśmy wstępne indeksy PMI dla przemysłu oraz usług dla Francji, Niemiec oraz Strefy Euro.

Wszystkie odczyty okazały się zarówno lepsze od oczekiwań, jak również od czerwcowych danych. Rynek pozytywnie zareagował na te odczyty, świadczące o poprawie sytuacji w Europie i wzmacniające nadzieje na ożywienie gospodarcze w II połowie roku. O 14:58 Markit Economics opublikował wstępny indeks PMI dla przemysłu w USA, który w lipcu wzrósł do 53,2 punktów z 51,9 w czerwcu. Odczyt również pozytywnie zaskoczył rynek, który oczekiwał odczytu na poziomie 52,5 punktów.

Ważnym popołudniowym odczytem była również sprzedaż nowych domów w USA publikowana przez Census Bureau. W czerwcu w Stanach sprzedano 497 tys. nowych domów wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 484 tys. To najwyższy poziom od maja 2008.

Do końca dzisiejszego dnia warto będzie zwrócić jeszcze uwagę na decyzję ws. stóp procentowych, którą o 23:00 przedstawi Bank Rezerw Nowej Zelandii. Rynek oczekuje decyzji o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym poziomie.

Czwartek zapewne powinien być równie ciekawy dla inwestorów jak dzisiejszy dzień. O godzinie 10:00 poznamy odczyt indeksu klimatu gospodarczego instytutu Ifo dla Niemiec. Indeks obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i uznawany jest za najwiarygodniejsze źródło informacji o kondycji niemieckiej gospodarki. Rynek prognozuje odczyt indeksu na poziomie 106,1 wobec 105,9 na poprzednim odczycie. O 10:30 National Statistics opublikuje wstępne dane odnośnie PKB w Wielkiej Brytanii. Rynek oczekuje dynamiki PKB za II kwartał na poziomie 1,4% w relacji kwartalnej oraz 0,6% w relacji rocznej.

O 14:30 odczyt serii danych z USA przyciągnie uwagę inwestorów. Departament Pracy opublikuje raport odnośnie liczby osób, które w poprzednim tygodniu złożyły wniosek o zasiłek dla bezrobotnych po raz pierwszy w życiu. Census Bureau przedstawi natomiast dane o zamówieniach na dobra, które dostarczają informacji o bieżących warunkach gospodarczych oraz prognozują kierunki ich zmian.

Krzysztof Koza, Admiral Markets Polska