Wczoraj największym wydarzeniem na rynkach miało być wystąpienie Bena Bernanke przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, na której prezes Fed-u przedstawił półroczny raport nt. polityki monetarnej oraz odpowiadał na pytania kongresmenów. Niestety szef Fed-u zawiódł oczekiwania inwestorów. Słowa Bernanke na temat planów Rezerwy Federalnej nie wywołały silnych ruchów na rynkach i zostały spokojnie przyjęte przez inwestorów. Dziś również o godzinie 16:30 Bernanke powtórzy odczyt półrocznego raportu nt. polityki monetarnej tym razem przed Komisją Bankową Senatu USA.

Dziś najważniejsze dla rynków powinny okazać się dane z USA oraz wyniki spółek z Wall Street. O godzinie 14:30 poznamy publikowane przez Amerykański Departament Pracy dane odnośnie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Raport publikowany tygodniowo zawiera dane odnośnie liczby osób, które złożyły wniosek o zasiłek dla bezrobotnych po raz pierwszy w życiu. Prognoza zakłada, że w poprzednim tygodniu liczba wniosków wyniosła 345 tys. i był niższa o 15 tys. wobec poprzedniego odczytu. O 16:00 Conference Board przedstawi indeks wskaźników wyprzedzających, natomiast Bank Rezerwy Federalnej w Filadelfii opublikuje indeks Fed z Filadelfii. Oczywiście najważniejsze będą dane z rynku pracy i to one mogą dziś wyznaczać kierunek dla dolara.

Od dwóch tygodni trwa publikacja wyników za II kwartał 2013 spółek z Wall Street. Dziś przed rozpoczęciem sesji na nowojorskim parkiecie wyniki przedstawią: Morgan Stanley, Philip Morris, UnitedHealth Group i Verizon, natomiast po sesji wyniki opublikują: Advanced Micro Devices, Capital One Financial, Google i Microsoft. Rynek zakłada zarówno wzrost zysku na akcję oraz przychodów w stosunku do roku poprzedniego dla większości dzisiejszych odczytów. Jedynie dla Advanced Micro Devices i UnitedHealth Group rynek prognozuje inaczej. Prognoza dla AMD zakłada zysk na akcję na poziomie -0,13 USD wobec 0,06USD rok wcześniej, natomiast przychód na poziomie 1,11 mld USD wobec 1,41 mld USD rok wcześniej. Dla UnitedHealth Group prognoza oznacza spadek zysku na akcję do poziomu 1,25 USD wobec 1,27 USD rok wcześniej.

Krzysztof Koza