Dziś na rynku polskiego złotego stabilizacja, utrzymują się poziomy wczorajszych maksimów. Rano za euro EUR trzeba było zapłacić 4,1485 PLN, 3,3157 PLN za dolara amerykańskiego USD oraz 3,4828 PLN za franka szwajcarskiego CHF.

W obecnej sytuacji rynkowej nie ma co liczyć na szybkie umocnienie się złotówki. Po środowym wystąpieniu Bena Bernanke szefa Fed, kiedy to poddał w wątpliwość to na co czekały rynki, czyli jesienne ograniczenie programu QE3. Te słowa wystarczyły by na rynkach zapanował chaos. Inwestorzy masowo zaczęli wyprzedaż dolarowych inwestycji, ten duży ruch jednak był spowodowany małą płynnością( dla przypomnienia przemówienie szefa Fed przypadło na styk sesji amerykańskiej i tokijskiej).

Jednak czy słowa Bernanke faktycznie są potwierdzeniem, że w tym roku nie będzie organicznie QE3, na razie musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na kolejne posiedzenie FED, zaplanowane na 31 lipca i przede wszystkim obserwować dane z gospodarki amerykańskiej( głównie dane o bezrobociu i inflacji).

Jeśli te dane znacznie poprawią się, to Fed prawdopodobnie zdecyduje sie na ograniczenie QE3 jeszcze w tym roku i nie jest do końca powiedziane, że nie podejmie tej decyzji już na jesieni. Bardzo możliwe, że już w przyszłą środę na kiedy jest zaplanowane przemówienie w Kongresie odnośnie stanu amerykańskiej gospodarki Bernanke nawiąże do swego ostatniego wystąpienia. W kraju zapowiadano zaś zmiany budżetowe na sierpień. GUS zapowiedział, że PKB w II kwartale może być niższe niż 0,5 %, co będzie również oznaczać mały popyt na polskiego złotego przez rynki zagraniczne.

Na godzinę 14.00 zaplanowany jest odczyt danych, które są przygotowywane przez NBP co do bilansu płatniczego za maj i podaż pieniądza za czerwiec. Szczególnie wydaje mi się, że warto zwrócić uwagę na pierwsze dane – saldo rachunków bieżących w EUR ostatni odczyt salda wyniosło 468 mln, a prognoza co do dzisiejszego odczytu za maj to -193 mln.

Jeśli chodzi o notowania EUR/USD to odczuwamy również stabilne ruchy. Para porusza się na poziomie 1,31 . Dzisiejsze odczyty z gospodarki Stanów Zjednoczonych to zaplanowana na godzinę 14.30 Inflacja producencka a około godziny 15.55 odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan. Na dzisiaj zaplanowane jest również wystąpienie szefa Fed z St. Louis Jamesa Bullarda, warto zwrócić uwagę na to przemówienie po ostatnich słowach Bena Bernake.

Złoto XAU dziś notowane 1275,77 USD za uncję, przy dzisiejszym minimum na poziomie 1275,30 USD za uncję.

Anna Wąsowska, Easy Forex