Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie dzisiejsza publikacja raportu z czerwcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku oraz wystąpienie publiczne szefa Fed-u Bena Bernanke. W oczekiwaniu na te wydarzenia dolar w ostatniej godzinie osłabia się wobec innych głównych walut.

Informacje, które przekaże amerykańska Rezerwa Federalna będą kluczowe do kształtowania się przyszłego kursu dolara amerykańskiego. Na czerwcowym posiedzeniu FOMC ustalił wstępny harmonogram wyjścia z luźnej polityki monetarnej. Rynek wyczekuje, czy Ben Bernanke podtrzyma zapowiedzi ograniczenia programu luzowania polityki monetarnej QE3, które przedstawił na ostatnim wystąpieniu. Reakcją na podtrzymanie takiej zapowiedzi może być umocnienie dolara amerykańskiego oraz osłabienie walut krajów wschodzących.

EURUSD po osiągnięci w dniu wczorajszym lokalnego minimum 1,2755 i tym samym najniższego poziomu od 3 miesięcy zaczął korekcyjnie odbijać. Od godzin porannych obserwujemy wzrosty na tej parze walutowej. Obecnie kurs EURUSD wynosi 1,2840. Niska zmienność na tej parze walutowej spowodowana oczekiwaniem na dane z USA powinna utrzymać się do godzin wieczornych. Również GBPUSD zyskuje w dniu dzisiejszym. Wczoraj kurs tej pary po publikacji fatalnych danych z brytyjskiej gospodarki osiągnął najniższy poziom od czerwca 2010 i wykreślił minimum na 1,4812. Obecnie kurs tej pary wynosi 1,4925 i jest już ponad figurę wyżej. Inaczej sytuacja wygląda na USDJPY. Po silnej nocno-porannej przecenie od godziny 10:00 dolar umocnił się względem jena. Jednak ostatnia godzina przyniosła również spadki na tej parze. Obecny kurs USDJPY wynosi 100,30.

Oczywiście dane z Fed-u największe znaczenie będą miały dla rynku amerykańskiego, ale nawet rodzima waluta powinna odczuć wpływ tych publikacji. Kurs USDPLN traci od godziny 15:00. Obecny kurs tej pary wynosi 3,3700. Polska jest klasyfikowana jako rozwinięty rynek wschodzący. Przy scenariuszu podtrzymywania zapowiedzi ograniczenia luzowania polityki monetarnej, kurs USDPLN powinien kontynuować ruch wzrostowy. Zarówno potencjalne umocnienie USD, jak również osłabienie PLN, może wywołać silny ruch w kierunku nowych szczytów dla tej pary.

Na odpowiedź, co dalej z dolarem trzeba będzie poczekać jeszcze kilka godzin. Do tego czasu zmienność oraz obroty powinny utrzymywać się na stabilnym poziomie.

Krzysztof Koza, Admiral Markets Polska