Wygląda na to, że rynek nie wierzy w to, że BOJ pokaże coś nowego w komunikacie po kończącym się jutro rano posiedzeniu. Środowe przedpołudnie przyniosło umocnienie się jena w relacji do wszystkich walut, chociaż kolejne godziny przyniosły już próbę skorygowania tego ruchu. Spekuluje się, że BOJ po raz kolejny poinformuje o lepszych perspektywach dla gospodarki, a także podtrzyma dotychczasowe założenia polityki QE.

W przypadku USD/JPY potencjalny ruch w dół może zostać wzmocniony przez dzisiejsze publikacje z USA (zapiski z posiedzenia FED w dniu 19 czerwca o godz. 20:00 i wystąpienie szefa FED o godz. 22:10), które mogą doprowadzić do osłabienia się dolara w relacji do większości walut.

Warto zauważyć, że zwyżka rozpoczęta w połowie czerwca zatrzymała się w ostatnich dniach w okolicach 76,4 proc. zniesienia Fibonacciego wcześniejszego ruchu spadkowego. Jeżeli w nadchodzących godzinach uda się wyraźnie sforsować barierę 100 USD/JPY (dzisiejsza próba do 99,80 była krótkotrwała), to mamy szanse na zejście nawet w okolice 97,75-98,15 w przeciągu kolejnych dni.

Marek Rogalski