Czego Mario Draghi nie chciał zdradzić na lipcowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, członek zarządu EBC Jorg Asmussen zdradził inwestorom w dniu wczorajszym.

Draghi zasygnalizował że EBC będzie chciał utrzymać niski poziom stóp procentowych w strefie Euro, ale inwestorzy nie wiedzieli o jakim okresie myśli Draghi. Asmussen w dniu wczorajszym zdradził że będzie to okres przynajmniej dwunastomiesięczny.

Rynek EURUSD zareagował na tą wiadomość silnym spadkiem do poziomu 1.2754 i w chwili obecnej mamy do czynienia z korektą wzrostową co jest naturalne po tak dynamicznym ruchu spadkowym. Uważam że do czasu publikacji protokołu z posiedzenia Fed ruchy na rynku nie będą zbyt dynamiczne.

Protokół o którym mowa jest tym bardziej ciekawy ponieważ jest to protokół z posiedzenia na którym szef rezerwy federalnej Ben Bernanke pierwszy raz wspomniał o procesie odejścia z QE. Dwie godziny po publikacji protokołu rozpocznie się wystąpienie szefa Fed.

Nie będzie to jednak wystąpienie dotyczące bieżącej polityki monetarnej ale nie zmienia to faktu że inwestorzy będą się doszukiwać jakichkolwiek sygnałów co do przyszłych ruchów rezerwy federalnej. Z punktu widzenia prawdopodobieństwa po publikacji protokołu z posiedzenia Fed można się spodziewać umocnienia waluty amerykańskiej, chociażby z tego względu że ostatnimi czasy taka właśnie była korelacja.

Wzrost w sile waluty amerykańskiej już jest widoczny na rynku USDPLN który dotarł już w dniu dzisiejszym do poziomu 3.3839, który jest również silnym poziomem oporu wynikającym z 61.8% ruchu spadkowego rozpoczętego w maju 2012 roku. Jeżeli wspomniany poziom zostanie wybity to kolejnym celem rynku będzie osiągnięcie poziomu 3.43. Jest to cel na który wskazuje analiza techniczna ale czy chwiejna sytuacja makroekonomiczna pozwoli na taki ruch rynkowy?

Omar Arnaout