Spadek wartości amerykańskiego dolara wyraźnie wyhamował. W trakcie pierwszej w tym tygodniu sesji azjatyckiej, kurs EUR/USD zniżkował do 1,3320 i po raz kolejny testował linie trendu wzrostowego poprowadzoną od dołka z ostatnich dni maja. Polska waluta natomiast od rana stabilizuje się przy wartościach z piątkowego wieczoru. Obecnie kurs EUR/PLN znajduje się tuż pod 4,24, a USD/PLN na 3,18. Uważamy, że w tym tygodniu notowania złotego wobec euro pozostaną w przedziale 4,20 – 4,25.

Dziś największą uwagę powinny przykuć dane z USA: indeks New Jork Empire State (14:30) oraz indeks NAHB (16:00). Ponadto w Irlandii rozpocznie się dwudniowy szczyt państw G-8, którego głównymi tematami będą sytuacja w Syrii oraz handel międzynarodowy (w tym porozumienie między UE a USA). W całym tygodniu natomiast zdecydowanie ważniejszymi wydarzeniami będą: posiedzenie FOMC (środa) oraz odczyty indeksów PMI dla Chin i strefy euro (czwartek). Dziś od rana amerykański dolar osłabia się jedynie wobec walut surowcowych. W gronie G-10 najsilniej zyskują dolary: australijski i nowozelandzki. Indeks nastrojów obliczany przez bank Westpac dla Nowej Zelandii w drugim kwartale bieżącego roku uplasował się na najwyższym poziomie od trzech lat (116,6 pkt.), natomiast w Australii kolejny miesiąc wzrosła sprzedaż nowych pojazdów silnikowych (w maju o 0,2 proc.).

USA: Oczekiwanie na FOMC

Dziś poznamy pierwszy z serii regionalnych indeksów koniunktury za czerwiec – New Jork Empire State. Co prawda ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki wypadły nieco rozczarowująco, to jednak biorąc pod uwagę bardzo dużą zmienność wartości regionalnych indeksów, czwarty z rzędu spadek NY Empire State nie jest przesądzony. Konsensus zakłada lekkie odbicie z -1,43 do -0,5 pkt. Dane oczywiście interpretowane będą w kontekście przyszłości QE3. Odczyt gorszy od konsensusu teoretycznie zwiększy prawdopodobieństwo przedłużenia programu luzowania, co powinno negatywnie wpłynąć na wartość dolara (dzisiejsze dane nie są jednak kluczowe dla Fed). O godzinie 16:00 poznamy jeszcze indeks nastrojów na rynku nieruchomości NAHB.

Szymon Zajkowski