Główny Urząd Statystyczny po raz pierwszy przedstawi bowiem w dnu jutrzejszym wstępny szacunek PKB za pierwszy kwartał 2013 roku. Z kolei finalny odczyt PKB zostanie opublikowany 31 maja. Od jutra dane te mają już być trwale publikowane w formie wstępnej i finalnej.

Zakładamy, że w pierwszym kwartale PKB wzrósł o 0,5 proc. wobec konsensusu rynkowego, który wskazuje na wzrost o 0,7 proc. Odczyt ten będzie o tyle istotny, że może być drogowskazem dla kolejnej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która nie wyklucza kolejnych obniżek stóp procentowych. Zdaje się, że kolejne cięcie stóp o 25 pb. jest dość prawdopodobne i to nawet już w okresie wakacyjnym. W tym tygodniu poznamy jeszcze jedną istotną wartość. Mianowicie w środę zostaną opublikowane dane odnośnie inflacji za miesiąc kwiecień. Tutaj zakładamy odczyt na poziomie 0,8 proc. w relacji rocznej.

Z punktu widzenia analizy technicznej kurs pary USDPLN testuje istotną strefę oporu. Rozciąga się ona pomiędzy 3,20-3,22 złotego za dolara. Jest to jedna z ostatnich barier, która musi zostać wybroniona, aby zahamować wzrost kursu w kierunku 3,28. Jednak potwierdzeniem wybronienia wspomnianego miejsca będzie dopiero cofnięcie pod 3,18. Z kolei para CHFPLN odbiła się dziś od znaczącego miejsca wsparcia. Mowa tutaj o okolicach 3,33, który to poziom jest wyznaczony przez dołek z końca stycznia i początku marca. Wydaje się, że przełamanie tego poziomu w średnim terminie będzie trudnym zadaniem dla kupujących złotego.

Jutro poznamy wielkość inflacji konsumenckiej za kwiecień w Niemczech. Ten sam odczyt zostanie przedstawiony także dla hiszpańskiej, czy włoskiej gospodarki. Co więcej, o godzinie 11:00 dowiemy się jak kształtowała się produkcja przemysłowa w strefie euro w marcu (należy przypomnieć, że odczyt dla Niemiec za ten okres zaskoczył pozytywnie) oraz na jakim poziomie znajduje się indeks Instytutu ZEW (konsensus: 38,3 pkt.). Oczywiście przypominamy o pierwszym wstępnym odczycie PKB Polski za I kwartał, który zostanie podany o godzinie 10:00. W poniedziałek o godzinie 16:4 euro kosztowało 4,16 złotego, dolar 3,20, frank 3,35, a funt 4,91 złotego.

Daniel Kostecki