Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym mija pod znakiem oczekiwania na dzisiejszą decyzję RPP w zakresie stóp procentowych. Podczas gdy złoty przeszedł w stan krótkoterminowej konsolidacji to na rynku długu obserwujemy zamykanie części pozycji przed ogłoszeniem decyzji. Dzisiejsza decyzja RPP będzie istotna przede wszystkim z uwagi na niejednorodne oczekiwania rynku, gdzie część obserwatorów zakłada, że Rada może zaskoczyć obniżając stopy już dziś o 25pb. Dodatkowo część obserwatorów zwraca uwagę, iż decyzja EBC w poprzednim tygodniu może zmusić RPP do zmniejszenia aktualnego dyferencjału stóp procentowych. Naszym zdaniem najbardziej prawdopodobnym scenariuszem pozostaje jednak utrzymanie statusu wait&see, w oczekiwaniu na informację zwrotną z gospodarki po ostatnich cieciach oraz ewentualne zasygnalizowanie bardziej gołębiego stanowiska w komunikacie oraz podczas konferencji po posiedzeniu. Równocześnie potencjalnego obniżenia stóp procentowych spodziewać należy się po publikacji prognozy makroekonomicznej NBP, która najprawdopodobniej potwierdzi obawy co do projekcji inflacji w kolejnych miesiącach. Co ciekawe rynek wycenia obecnie dużo mocniejsze cięcia na co wskazują notowania polskiego długu jak i kontraktów FRA’s.

Decyzję RPP najprawdopodobniej poznamy tradycyjnie ok godz. 13:00, natomiast na godz. 16:00 zaplanowana została konferencja po posiedzeniu.

Z rynkowego punktu widzenia notowania złotego utrzymują się w ramach krótkoterminowej konsolidacji z zakresu 4,1250-4,1625 EUR/PLN można zatem zakładać utrzymanie ww. obszaru do czasu decyzji RPP. Mając na uwadze, iż rynek wycenia zdecydowanie mocniejsze obniżki niż te aktualnie sygnalizowane przez stanowisko RPP to decyzja o pozostawieniu stóp na aktualnym poziomie może zostać odebrana przez rynek pozytywnie. Tradycyjnie monitorować należy również wpływ rynku długu z uwagi na wysoki ostatni stopień korelacji z rynkiem walutowym.

Konrad Ryczko