Przecena na metalach przemysłowych

Od piątku ubiegłego tygodnia na czele spadków na surowcach znajdowały się metale szlachetne. Teraz zaś coraz mocniej zaczynają spadać notowania metali przemysłowych, w tym przede wszystkim miedź. Ceny miedzi w czasie handlu w Azji spadły do poniżej 7000 USD za tonę, głównie pod wpływem obaw o stan zadłużenie lokalnych samorządów. Z wywiadu jaki udzielił przedstawiciel jednej z dużych, chińskich firm audytorskich gazecie Financial Times wynika, że stan budżetów wielu samorządów jest fatalny, a ich długi są całkowicie poza kontrolą rządu w Pekinie. Informacje o problemach samorządów pojawiają się już od kilkunastu miesięcy, ale teraz rynki zaczynają się im przyglądać dużo uważniej głównie pod wpływem wprowadzonych w marcu restrykcji wobec rynku nieruchomości. O problemie tym pisaliśmy m.in. w raporcie surowcowym sprzed kilku tygodni tuż po wdrożeniu nowych rozwiązań przez Pekin (http://www.xtb.pl/~/media/xtb_pl/PDF/2013/03/Raport-z-rynku-surowcow-19-03-2013.pdf)

Wiele chińskich samorządów jest mocno uzależnionych od sprzedaży ziemi deweloperom. W przypadku wielu z nich sprzedaż ziemi stanowi nawet 50% rocznych przychodów do budżetu. W skrajnym scenariuszu silny spadek cen mieszkań i domów w Chinach, a więc w efekcie niższy popyt na ziemię ze strony deweloperów grozi bankructwem wielu samorządów, niedokończeniem części inwestycji i rezygnacją z nowych projektów. Biorąc pod uwagę fakt, że inwestycje obok eksportu są głównym czynnikiem napędzającym gospodarkę Chin, ich załamanie wiązałoby się z gwałtownym spadkiem tempa wzrostu gospodarczego. Co prawda scenariusz ten nie jest na razie bazowym dla większości inwestorów, lecz temat ten może zyskiwać na popularności na rynkach wraz z pojawianiem się pierwszych efektów schładzania koniunktury na rynku nieruchomości w kolejnych miesiącach.

Słabe wyniki i problemy Apple

Wczoraj po sesji na Wall Street wyniki opublikowały takie spółki jak Ebay, American Express i SanDisk. Wszystkie spółki traciły w handlu posesyjnym, głównie pod wpływem słabszych wyników, ale także w wyniku mało optymistycznych prognoz. Podczas sesji w Ameryce tematem numer jeden była spółka Apple, której ceny akcji w pewny momencie spadły nawet poniżej 400 USD. Poddostawcy spółki informowali o mniejszych dostawach części do iPhone’ów, zaś część biur maklerskich ostrzegła, że publikowane w przyszłym tygodniu we wtorek wyniki mogą rozczarować.

Paweł Kordala, Daniel Kostecki