Niepokojące dane napłynęły z USA. Raport ADP o zmianach zatrudnienia mówi o utworzeniu zaledwie 158 tys. miejsc pracy, kiedy to obserwatorzy spodziewali się wyniku w okolicach nawet 200 tys. Pewną równowagą dla tej informacji jest skorygowanie lutowych danych w górę do 237 tysięcy. Nie zmienia to faktu, że tak silny spadek zawsze budzi niepokój. Nie bez znaczenia jest też spadająca liczba wniosków o kredyt hipoteczny.

Tak słabe dane zza oceanu powinny się przełożyć na umacnianie się euro wobec dolara.Nie dzieje się tak jednak ze względu na problemy na południu naszego kontynentu. Kryzys polityczny we Włoszech i informacje o powrocie kryzysu w Hiszpanii z pewnością nie wzmacniają europejskiej waluty. Głośno mówi się o tym, że rząd w Madrycie w najbliższym czasie będzie zmuszony renegocjować wymagania dotyczące deficytu budżetowego oraz że dojdzie do korekty perspektyw dynamiki PKB.

Dziś decyzja w sprawie stóp procentowych w Eurolandzie. Obserwatorzy wskazują, że poziom 0,75% pozostawia miejsce na obniżkę, a niższe stopy procentowe obowiązują już w niektórych krajach jak np. w Wielkiej Brytanii. Redukcja na obecnym posiedzeniu jest mało prawdopodobna sądząc po wypowiedziach Mario Draghiego w komentarzu po poprzedniej decyzji. EBC stara się uspokajać rynki zatem zanim zmieni stopy procentowe, o ile pozwoli mu na to sytuacja i reakcja nie będzie potrzebna od razu wyda co najmniej jeden komunikat dopuszczający taką decyzję, by rynki zdążyły się na nią przygotować.

Gdyby doszło do obniżki stóp procentowych inwestorzy z pewnością zainteresowaliby się innymi rynkami do inwestycji a to z pewnością wpłynęło by na umacnianie się polskiej waluty. Niezależnie od decyzji warto obserwować rynki w czasie konferencji szefa EBC, gdyż jak pokazuje praktyka aktywność inwestorów na rynkach walutowych jest wtedy bardzo duża i nie rzadko tworzą się wtedy nowe trendy na najbliższe dni.

W dniu dzisiejszym warto zwrócić uwagę na dane z Europy. Od godziny 9:45 do 10:00 opublikowane zostaną indeksy PMI dla Usług dla najważniejszych gospodarek strefy euro. Oprócz wspomnianej decyzji o stopach procentowych w strefie euro odbędzie się również dzisiaj posiedzenie Banku Anglii w sprawie stóp procentowych, tu obserwatorzy zgodnie nie spodziewają się zmian. Istotny będzie również odczyt o godzinie 14:30 z USA. Opublikowana zostanie tam liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski, Internetowykantor.pl