Piątek na rynku walutowym charakteryzował się dość dużą zmiennością dla najważniejszych par walutowych, nawet tych powiązanych z polskim złotym. Pomimo tego, że złoty w piątek zyskiwał na wartości, patrząc na sytuację w perspektywie kilkudniowej daje się zauważyć rosnącą awersję inwestorów do polskiej waluty, która straciła w zeszłym tygodniu kilka groszy na wycenie do głównych walut.

Inwestorzy bacznie przyglądali się negocjacjom, które prowadził prezydent Cypru Nikos Anastasiadis z Szefami Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej oraz Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W sobotę przedstawiciele Cypru oraz Trojka podjęli kolejną próbę załagodzenia sytuacji i uzgodnili, że opodatkowaniu poddane zostaną wyłącznie depozyty o wartości powyżej 100 tys. euro, co i tak dla większości obywateli Cypru jest faktem nie do przyjęcia i nadal wzbudza bardzo wiele kontrowersji.
Cała nadzieja na rozwiązanie ten kwestii, chociaż warto zauważyć, że w tym wypadku nie ma dobrych rozwiązań, skupiła się na wczorajszym spotkaniu ministrów finansów Eurogrupy. Minionej nocy ministrowie doszli do porozumienia. Program pomocy dla Cypru przewiduje likwidację banku Laiki, a koszty tej decyzji zostaną przerzucone na udziałowców, akcjonariuszy oraz posiadaczy depozytów powyżej 100 tys. euro.

Likwidacja banku Laiki pozwoli pozyskać kwotę 4,2 mld euro i dzięki temu zagrożony upadkiem Cypr otrzyma pomoc finansową. Restrukturyzacji zostanie poddany Bank of Cyprus, który wchłonie “zdrowe” aktywa banku Laiki. Gwarantowane przez prawo Unii Europejskiej depozyty poniżej 100 tys. euro nie zostaną naruszone. Program nie zakłada obciążania tych depozytów jednorazowym podatkiem, na co istotny wpływ miał parlament w Nikozji, który odrzucił w zeszły wtorek pierwszy program ratunkowy.

Poniedziałek rozpoczął się na poziomach niższych od piątkowego zamknięcia dla EUR/PLN, USD/PLN oraz dla CHF/PLN. Natomiast eurodolar ponownie znalazł się okolicy poziomu 1,30 USD. Na dzień dzisiejszy w kalendarzu makroekonomicznym nie ma zaplanowanych żadnych istotnych publikacji danych. Warto jedynie zwrócić uwagę na publiczne wystąpienie Szefa Fed – Bena Bernanke, które będzie miało miejsce o 18:15.

Marcin Rogalski - Specjalista Cash Management w Internetowykantor.pl