Na Cyprze kolejny dzień niepokojów. Po nieudanej próbie porozumienia z UE kraj ten zwraca się ku Rosji. W tle tych wydarzeń kolejna udana aukcja polskiego długu. Konferencja szefa FED uspokoiła rynki, za oceanem nie będzie w najbliższym czasie rewolucyjnych zmian.

Jak już wspominaliśmy cypryjski parlament był delikatnie mówiąc niezainteresowany spełnieniem warunków otrzymania pomocy z Unii Europejskiej. W głosowaniu na 56 deputowanych, gdyż tyle liczy tam parlament, 36 posłów, w tym koalicjant, było przeciw, a rządząca partia dla przyzwoitości wstrzymała się od głosu. Gdzie Cypr zamierza znaleźć pomoc jasno pokazuje kierunek wyprawy ministra finansów. Michalis Sarris odwiedzał wczoraj Moskwę, by negocjować udzielenie pożyczki. Sukces jest dość prawdopodobny, zważywszy na to, że obecna wersja “kompromisu” w sprawie opodatkowania depozytów, będzie kosztować obywateli tego kraju około 2,5-3mld euro.

Cała sytuacja nie budzi entuzjazmu w Unii Europejskiej, gdzie odżyły obawy o uzależnienie się Cypru od Rosji, co jeszcze utrudni kontrolę nad tym rajem podatkowym. Jak to często bywa kiedy to sytuacja w strefie euro się destabilizuje złotówka traci na wartości. Wynika to z faktu, że w sytuacji niepewności inwestorzy wolą trzymać pieniądze w stabilnych miejscach, a mimo wszystkich zawirowań Polska w oczach inwestorów jawi się mniej stabilniej niż strefa euro czy tym bardziej Szwajcaria. W efekcie tej ostrożności złotówka osłabiła się o niemal 4gr względem poziomów z początku tygodnia zarówno wobec franka, jak i euro. Gdyby sytuacja na Cyprze dalej się nie wyjaśniała, można się spodziewać kontynuacji tego ruchu.

Co ciekawe, mimo że mamy obecnie do czynienia z wycofywaniem się kapitału z Polski to aukcja rodzimych obligacji wypadła lepiej od oczekiwań. Sprzedaliśmy papierów za przeszło 8 mld zł wobec oczekiwanych 6 mld zł, a co najważniejsze rentowność tej aukcji była najniższa w historii, co świadczy to o tym, że zagraniczni inwestorzy wierzą w przyszłość naszej gospodarki.

Wydarzeniem dnia wczorajszego była konferencja prasowa Bena Bernanke, która miała miejsce o godzinie 19:00. Stopy procentowe zgodnie z przewidywaniami i deklaracją utrzymywania niskich stóp procentowych nie zmieniły się. Prezes Fed uspokajał rynki wskazując na kontynuowanie programu QE3 na niezmienionym poziomie w najbliższej przyszłości. Powiedział również, że do końca działania tego programu nie ma mowy o podnoszeniu stóp. Jak widać obawy o rychłym końcu QE3 okazały się błędne.

Dzisiaj rozpoczyna się długo wyczekiwany szczyt UE-Rosja. Nie trudno się domyślić, że jednym z tematów będzie sytuacja na Cyprze. Atmosferę podgrzał natomiast Joerg Asmussen z Europejskiego Banku Centralnego mówiąc, że bank udzieli pomocy tylko wtedy kiedy zaakceptowane zostaną warunki bailoutu.

Mamy dzisiaj do czynienia z dość bogatym kalendarzem danych makroekonomicznych. Do godziny 10:00 będą publikowane Indeksy PMI najważniejszych europejskich gospodarek. O godzinie 13:30 opublikowane zostaną dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych w stanach zjednoczonych, a jutro o godzinie 10:00 opublikowana zostanie stopa bezrobocia dla Polski.

Maciej Przygórzewski - FX Dealer w Internetowykantor.pl