W reakcji na słowa prezesa ECB wspólna waluta zyskała na wartości. Kurs EUR/USD wzrósł powyżej 1,31. Od rana jednak euro lekko się osłabia, obecnie notowania znajdują się na poziomie 1,3085. Dziś najważniejszym wydarzeniem na rynku będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy (14:30). Do tego czasu na rynku walutowym prawdopodobnie dominowała będzie niska zmienność.

Od środy notowania polskiej waluty w stosunku do euro pozostają bardzo stabilne. Kurs EUR/PLN znajduje się tuż pod 4,15. Złoty umocnił się wobec dolara. Silnie ujemnie skorelowany z eurodolarem kurs USD/PLN zniżkował o ponad 300 pipsów. Obecnie znajduje się tuż pod 3,17.

Reakcja kursu EUR/USD sugeruje, że słowa Mario Draghiego zostały odczytane jako mniej gołębie niż oczekiwano. Uważamy, ze jeżeli dane makroekonomiczne z strefy euro w drugim kwartale pozostaną niezadowalające ECB może zdecydować się na dalsze luzowanie. Jednak po tym jak wczoraj prezes ECB stwierdził, że ujemne stopy depozytowe mogą nieść za sobą negatywne konsekwencje oraz ponownie określił je jako niezbadane wody, najbardziej prawdopodobna staje się niesymetryczna obniżka stóp – cięcie stopy refinansowej o 25 pb i pozostawienie depozytowej na 0 proc.). Uważamy, że w najbliższym czasie eurodolar pozostanie wrażliwy na dyferencjał stóp procentowych. Tym samym wczorajsze informacje stanowią wsparcie dla notowań wspólnej waluty.

USA: Raport z rynku pracy pozytywnie zaskoczy

Dane z amerykańskiego rynku pracy za luty wypadły dość optymistycznie. Raport ADP wskazał na wzrost liczby nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym o 198 tys., 4- tygodniowa średnia dla nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych utrzymała się przy najniższym poziomie od 2008 roku (348 tys.), a subindeks zatrudnienia w ISM dla usług przy najwyższym od 2006 (57,2 pkt.). W długim terminie dane te wykazują silną korelację z Non-Farm Payrolls, jednak pojedyncze odczyty często wypadają rozbieżnie. Niemniej jednak większość kluczowych danych makro za luty przewyższyła konsensus, wskazując na silniejsze ożywienie niż oczekiwano. Ostanie propozycje części członków Fed uzależnienia wielkości trwającego skupu aktywów od napływających danych z gospodarki lub nawet zakończenia go wcześniej niż zostaną spełnione warunki przyjęte na grudniowym posiedzeniu FOMC (spadek stopy bezrobocia poniżej 6,5 proc. przy jednoczesnych prognozach tempa inflacji poniżej 2,5 proc.), sprawiają, że raport z rynku pracy przykuwa jeszcze większa uwagę. Dane lepsze od oczekiwań (spadek stopy bezrobocia z 7,9 oraz wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym większy niż 170 tys.), teoretycznie przybliżające koniec lub zmniejszenie QE3, powinien wywołać spadki kursu EUR/USD.

Szymon Zajkowski