Polska dostanie 105,8 mld euro w unijnym budżecie na lata 2014-2020 - taki jest wstępny kompromis zawarty przez europejskich przywódców. Jest to kwota o 4 mld euro większa niż w poprzednim budżecie. Polska będzie największym beneficjentem w Unii Europejskiej. Budżet wymaga zatwierdzenia przez Parlament Europejski. Toczą się jeszcze negocjacje o VAT płacony przez samorządy, aby przy okazji inwestycji został uznany wydatkiem kwalifikowanym.

Dla pary EUR/USD ubiegły tydzień zakończył się spadkiem. Okolice 1,3700 widziane jeszcze tydzień temu odeszły w zapomnienie. W piątek eurodolar znajdował się poniżej poziomu 1,3430. Znaczący wpływ na to miała wypowiedź Mario Draghiego. Szef EBC powiedział, że mocne euro niesie za sobą ryzyko dezinflacji, a wzrost krótkoterminowych stóp procentowych jest oznaką zaufania dla rynku. Spadek na EUR/USD, który osiągnął w zeszłym tygodniu maksymalnie niski poziom 1,3360, spowodował wzrost wyceny dolara względem polskiego złotego pod koniec ubiegłego tygodnia.

W ubiegłym tygodniu zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę po raz kolejny z rzędu wysokość stóp procentowych o 25 pb. Komentarz profesora Marka Belki po decyzji RPP, wskazuje, że Rada przygląda się bacznie kondycji polskiej gospodarki i ma na uwadze problem silnie hamującej konsumpcji. Prezes NBP nie wykluczył kontynuowania cyklu luzowania polityki pieniężnej, przez co wcześniejsze sugestie, że Rada zrobi przerwę po obniżce w lutym, zdają się tracić na znaczeniu. Na aktualną wycenę naszej rodzimej waluty sama decyzja Rady pozostała neutralna.

Rozpoczynający się właśnie tydzień przyniósł kontynuację delikatnych wzrostów w wycenie złotego, które zaczęły się już w piątek. Wynika to głównie z zachowań eurodolara, który w dniu dzisiejszym zyskuje na wartości, jednak w dalszym ciągu znajduje się poniżej poziomu 1,3400. W najbliższych dniach inwestorzy będą zwracali szczególną uwagę na dane makroekonomiczne, ponieważ w kontekście komentarza RPP będą one stanowiły o marcowej obniżce stóp procentowych lub pozostawieniu ich bez zmian.

W kalendarzu makro najważniejsze z punktu widzenia polskiej gospodarki będą jutrzejsze informacje o bilansie płatniczym za grudzień oraz piątkowe dane o inflacji CPI za styczeń - prognozy oscylują wokół inflacji na poziomie 1,9% r/r (poprzednio 2,4%).

Marcin Rogalski - Specjalista Cash Management w Internetowykantor.pl