Rząd zaoferuje 10,8 mln akcji, czyli 25 proc. udziałów PHN, po maksymalnej cenie 26 zł za jedną akcję – wynika z prospektu emisyjnego, ogłoszonego dzisiaj na stronach internetowych firmy. Ostateczna cena zostanie ustalona 4 lutego, kiedy zakończy się budowanie księgi popytu dla inwestorów instytucjonalnych – relacjonuje agencja Bloomberg.

Ze sprzedaży państwowych aktywów w 2013 roku Polska planuje pozyskać co najmniej 5 mld zł, które zostaną przeznaczone na wyhamowanie wzrostu zadłużenia oraz wsparcie inwestycji. Dzisiaj resort skarbu ogłosił sprzedaż 11,8 proc. akcji PKO BP, największego banku w kraju, w dalszej kolejności oferty mogą dotyczyć także udziałów państwa w firmie energetycznej Energa i ubezpieczyciela PZU.

Rząd powrócił do planu sprzedaży PHN, którego wartość aktywów netto szacuje się na 1,75 mld zł, także dzięki wzrostowi notowań firm deweloperskich w zeszłym roku. W ostatnich trzech miesiącach 2012 roku indeks tej branży na warszawskiej giełdzie, WIGDEV, podskoczył o 14 proc., co stanowi największy kwartalny zysk w ciągu trzech lat.

Debiut PHN będzie największy w kraju od czasu grudniowej oferty Alior Banku szacowanej na 2,1 mld zł. Polski Holding Nieruchomości ma wejść na giełdę 13 lutego.
Po giełdowym debiucie rząd zamierza sprzedać pakiet kontrolny PHN dla inwestora strategicznego. Gotowość inwestycji w PHN zadeklarowała firma Radius, grupa kapitałowa operująca w branży nieruchomości komercyjnych i kontrolowana przez Roberta Szustkowskiego, inwestora i kierowcy rajdowego. Na początku stycznia zainteresowanie transakcją zgłosiła także Mennica Polska.

W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2012 roku straty netto PHN wzrosły do 142,9 mln zł wobec kwoty 85,4 mln zł przed rokiem.