Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie została zarazem trzecim najbardziej aktywnym rynkiem IPO w IV kwartale 2012 roku, a debiut Alior Banku był drugą największą ofertą publiczną bankowych aktywów w Europie w zeszłym roku i piątym na europejskich giełdach w czwartym kwartale.

Według najnowszego kwartalnego raportu PwC IPO Watch Europe, warszawska giełda po raz kolejny zanotowała największą liczbę debiutów. Co więcej 105 IPOs, które miały miejsce w Warszawie w zeszłym roku, stanowi aż 40 proc. wszystkich debiutów giełdowych w Europie w 2012 Po względem wartości (731 mln euro) GPW zajęła piąte miejsce wśród parkietów działających na najbardziej rozwiniętych rynkach kapitałowych Europy.

W czwartym kwartale GPW zajęła drugie miejsce w Europie pod względem liczby debiutów tuż za londyńską giełdą, London Stock Market, na której parkiecie pojawiło się 26 nowych firm. Warszawa miała 21 pierwotnych ofert publicznych ( w tym 5 na rynku podstawowym I 16 na NewConnect), które stanowiły ponad 30 proc. IPOs na europejskich rynkach.

Debiut Alior Banku, do którego doszło w połowie grudnia był drugą największą ofertą publiczną prywatnej firmy w historii polskiej giełdy (511 mln euro) oraz drugim bankowym debiutem w Europie w 2012 roku po rosyjskim Sbierbanku, który na londyńskiej giełdzie sprzedał akcje za 4 mld euro.