Dwa pierwsze dni tygodnia upłynęły w pesymistycznych nastrojach pod znakiem przeceny na światowych giełdach. Być może środa będzie dniem, który pozowali na chociaż symboliczne odreagowanie złych emocji.

WIG20 w poniedziałek i wtorek spadł z 2411 pkt. do 2377 pkt. Z kolei SP500 spadł z 1460 pkt., będących zaledwie 7% poniżej historycznego maximum tego indeksu, do 1441 pkt.

Wtorkowe spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z greckim premierem Antonisem Samarasem nie przyniosło żadnych konkretów czy też politycznych deklaracji. Politycy ograniczyli się do dyplomatycznych wypowiedzi. Spotkanie stało się natomiast punktem zapalnym dla wybuchu zamieszek wśród Greków, sprzeciwiających się postępującym reformom gospodarczym.

Na środę zaplanowane jest spotkanie prezydenta Francji - Francois Hollande z premierem Hiszpanii - Mariano Rajoy. Rynki oczekują, że wynikiem tego wydarzenia będzie kolejna pula informacji na temat ewentualnego wniosku o pomoc finansową dla Hiszpanii. Ponadto deklaracje na temat ewentualnej pomocy pozwoliłaby ocenić efektywność niedawno zaprezentowanego programu interwencji EBC.

Środa nie będzie dniem o znaczącym udziale danych makro. Inwestorzy powinni zwrócić uwagę na dane płynące z USA. O godzinie 16.30 podane zostaną wielkości zapasów ropy Crude za 5 października. Rynki oczekują zapasów na poziomie 364.70 mln baryłek. Gdyby zapasy w USA okazały się mniejsze niż spodziewane, to ceny ropy mogłyby dalej oscylować wokół szczytów z ostatnich trzech miesięcy.

Najważniejszym punktem dnia będzie godzina 20.00, kiedy to Amerykanie przedstawią tzw. Beżową Księgę. Beżowa Księga to raport dotyczący bieżącej sytuacji gospodarczej w USA i stanowi merytoryczną podstawę do spotkań FOMC (dobywającego się za 2 tygodnie). Dane zawarte w raporcie będą stanowiły podstawę do spekulacji inwestorów co do decyzji FOMC na najbliższym posiedzeniu.

Zeszłotygodniowa decyzja RPP rozpoczęła ruch umacniający złotówkę względem wszystkich głównych walut. Ruch ten zwolnił i obecnie od kilku dni poruszamy się w wąskim trendzie bocznym. W przypadku EUR/PLN są to okolice 4.0750, dla CHF/PLN 3.3650.

Artur Baron - główny dealer walutowy Internetowykantor.pl