Fed, EBC bez wpływu na rynki

Banki centralne zrobiły już swoje i tak naprawdę, to co obserwujmy w tej chwili to cały czas efekt ich poczynań sprzed miesiąca. Niezłe dane z amerykańskiej gospodarki (obydwa ISM powyżej oczekiwań, wzrost Conference Board) dodatkowo sprawiły, iż inwestorzy uznali korektę za zakończoną. Wczorajsze posednienie EBC czy minutes Fed w zasadzie niczego nie zmieniły. Draghi podkreśla, iż EBC jest gotów interweniować, ale teraz inicjatywa jest po stronie Madrytu. Minutes Fed pokazały dość szerokie poparcie dla ekspansji, którą została podjęta na wrześniowym posiedzeniu.

W tej sytuacji o ile na rynku nie pojawi się czynnik strachu związany z Europą lub też dane nie zaczną wyraźnie rozczarowywać względny optymizm będzie się utrzymywał z tendencją do wzrostów na EURUSD i rynkach akcji.

Dziś dane z rynku pracy

Dzisiejsza publikacja miesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy będzie o tyle ciekawa, iż pokaże pierwszą reakcję wobec wprowadzonego już programu QE3. Do tej pory reakcje na słabsze raporty były krótkotrwałe, gdyż inwestorzy szybko konkludowali, że gorsza sytuacja oznaczała większe szanse na luzowanie monetarne. Teraz Fed teoretycznie może kusić rynek rozszerzeniem skali zakupów w ciągu miesiąca, pytanie tylko czy to jeszcze będzie robiło na rynku wrażenie. Oczywiście dowiemy się o tym w przypadku, gdyby dane okazały się słabsze od oczekiwań. Konsensus zakłada wzrost zatrudnienia o 114. tys. Publikacja raportu o 14.30.

dr Przemysław Kwiecień