Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 4,75 proc. w skali rocznej.

Przed publikacją decyzji RPP euro wyceniano nawet na 4,12 zł, dolara na 3,19 zł, a franka na 3,40 zł.

Powodem umocnienia polskiej waluty była decyzja RPP - wskazują analitycy. Wielu z nich spodziewało się bowiem obniżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych.

Starszy Ekonomista Banku Pocztowego Piotr Łysienia stwierdził, że środowa decyzja RPP nie zmienia oczekiwań na rozpoczęcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w tym roku. "Najprawdopodobniej RPP zdecydowała się poczekać na wyniki listopadowej projekcji i dopiero po potwierdzeniu trwałości spadku inflacji rozpocząć cykl łagodzenia polityki pieniężnej. W listopadzie zebranie większości skłonnej poprzeć cięcie stóp procentowych powinno być zdecydowanie łatwiejsze" - ocenił.

Dodał, że podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady należy spodziewać się wyraźnego zakomunikowanie obniżek stóp w listopadzie.

Główna Ekonomistka KBC Securities Maja Goettig ma podobne oczekiwania. "Spodziewamy się, że pierwsze cięcie nastąpi w listopadzie, kiedy będzie już znana projekcja inflacji" - wskazała.

W jej opinii kolejnej obniżki stóp należy spodziewać się w grudniu, kiedy będzie znana dynamika PKB za trzeci kwartał. "Ta figura potwierdzi, że polska gospodarka zwalnia" - dodała. W jej opinii po cyklu obniżek stóp procentowych ich poziom spadnie o 100 pkt bazowych. (PAP)

rbk/ je/