Wczorajsza sesja nie określiła kierunku na najbliższe dni. Obecna korekta przyjmuje raczej postać konsolidacji, gdzie każdy spadek cen jest szybko wykorzystywany do zwiększenia zaangażowania w akcje.

Poniedziałkowy odczyt indeksu instytutu Ifo nie pomógł zatrzymać obecnej korekty, ale jednocześnie nie spowodował nasilenia fali spadkowej. Nastroje niemieckich przedsiębiorców (101,4 pkt.) okazały się gorsze od oczekiwań (102,5 pkt.) i miały wpływ głównie na rynek EUR/USD, który kontynuuje korektę rozpoczętą 17 września 2012r. Szeroko komentowaną informacją okazał się także pomysł zwiększenia wartości Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM) aż do 2 bln EUR (z 500 mld EUR). Jednak wczoraj rzecznik ministra finansów Niemiec jednoznacznie stwierdził, że zlewarowanie funduszy ESM jest nierealne. Negatywne nastroje związane z coraz to nowymi pomysłami na rozwiązanie obecnej sytuacji znajdują swoje odzwierciedlenie w notowaniach akcji. Indeks WIG20 spadł o 0,5 proc., niemiecki DAX też o 0,5 proc. W Stanach Zjednoczonych S&P500 zanotował spadek o 0,2 proc., a Nasdaq o 0,6 proc.

Dziś wydarzeniem dnia będzie spotkanie na linii: prezes EBC Mario Draghi – kanclerz Niemiec Angela Merkel – niemiecki przedstawiciel w EBC Joerg Asmussen. Przedmiotem spotkania będzie prawdopodobnie sytuacja w strefie euro a przede wszystkim kondycja gospodarki Hiszpanii. Co prawda obecny rząd Mariano Rajoya na razie nie skorzystał z możliwości wsparcia w postaci funduszy EFSF i programu skupu obligacji OMT, jednak oficjalna prośba o pomoc jest raczej kwestią czasu. W tym tygodniu poznamy projekt hiszpańskiego budżetu na 2013 rok oraz program reform strukturalnych, który jest obecnie negocjowany z Komisją Europejską.

We wtorek zostanie również opublikowany szczegółowy audyt hiszpańskich banków. Przed południem poznamy dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki. O godz. 10:00 nastąpi odczyt sprzedaży detalicznej r/r, której dynamika nieco zwolni (prog. 5,9 proc., pop. 6,9 proc.) i stopy bezrobocia (prog. 12,3 proc., pop. 12,3 proc.). Informacje makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki ograniczą się jedynie do indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Ekonomiści oczekują poprawy nastrojów i odczytu na poziomie 62,9 pkt. (pop. 60,6 pkt.). Ważnym wydarzeniem w ciągu dnia będzie także konferencja prasowa szefa EBC. Mario Draghi rozpocznie wystąpienie o godz. 15:00.

Piotr Mazierski