Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, to efekt danych PMI przemysłu w Chinach - podali w czwartek maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie kosztuje 8 tys. 284,75 dol. za tonę, czyli o 0,8 proc. mniej.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na styczeń 2013 r. staniała o 1,1 proc., do 59 tys. 840 juanów (9 tys. 502 dol.).

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień, w transakcjach elektronicznych, tanieje o 0,9 proc., do 3,778 dol.

W Chinach HSBC podał, że wskaźnik PMI dla przemysłu wyniósł we wrześniu 47,8 pkt wobec 47,6 pkt na koniec sierpnia. Indeks poniżej 50 pkt wskazuje na kurczenie się sektora.

"Ostatnie rajdy cen miedzi przyhamowały popyt na rynku spot. Coraz więcej słabych danych dotyczących wytwórczości w Chinach wskazuje też, że gospodarka nie poprawia się" - uważa Xie Xiaoming, analityk Shengda Futures w Guangzhou.

"Ceny miedzi prawdopodobnie jeszcze spadną" - dodał.

Miedź na LME w Londynie zdrożała we wrześniu o 9 proc. to wynik oczekiwań, że ogłoszenie projektów infrastrukturalnych w Chinach i poluzowanie polityki monetarnej przez Fed wpłynie na wzrost popytu na metale w Chinach i USA, które są największymi odbiorcami miedzi na świecie.