Poniedziałek zgodnie z oczekiwaniami przyniósł rynkom konsolidację po szale zakupów w ostatnich dniach ubiegłego tygodnia. Zarówno europejskie jak i amerykańskie indeksy akcji zakończyły dzień nieznacznie pod kreską.

EURUSD wyznaczał nowe szczyty w ostatnim dynamicznym trendzie wzrostowym dwukrotnie zbliżając się w okolice poziomu 1.3170. Większy ruch na rynku pojawił się po ogłoszeniu wartości wrześniowego indeksu US Empire Manufacturing na poziomie -10.41 wobec spodziewanych -2.0 i -5.85 w sierpniu, który potwierdził znaczne spowolnienie aktywności produkcyjnej przedsiębiorstw. Wtedy właśnie oglądaliśmy drugą falę wzrostów na EURUSD, który następnie powrócił w okolice poziomu 1.31.

Warto również przyjrzeć się wykresom ropy Crude i Brent, których ceny zaraz przed zamknięciem spadły o prawie 5% bez żadnych konkretnych przesłanek i informacji płynących z rynku. Podejrzewana jest tu awaria algorytmicznych systemów tradingowych, które odpowiadają za ponad połowę obrotu na giełdach kontraktów futures ICE i NYMEX.

W dniu dzisiejszym inwestorzy powinni zwrócić uwagę na następujące publikacje danych makroekonomicznych:
Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii o 10:30 - spodziewany jest spadek indeksy cen dóbr konsumpcyjnych w sierpniu do poziomu 2.5% z 2.6% w lipcu.

Wskaźnik ZEW nastrojów ekonomicznych w Niemczech 0 11:00- po ostatnich decyzjach EBC i trybunału konstytucyjnego spodziewana jest poprawa nastrojów w największej europejskiej gospodarce i wzrost wartości indeksu we wrześniu do wartości -20 z -25.5 miesiąc wcześniej.
Rachunek obrotów bieżących w USA o 14:30 - mimo spowolnienia w globalnej gospodarce spodziewany jest spadek deficytu w handlu zagranicznym największej światowej gospodarki w II kwartale 2012. Większość analityków spodziewa się odczytu w okolicach 126.6 mld USD wobec 137.3 mld USD w Q1

Maciej Jędrzejak