Szeroko komentowany w ostatnich tygodniach plan skupu obligacji Hiszpanii i Włoch dziś może stać się faktem. Decyzję i uzasadnienie poznamy na konferencji prasowej szefa EBC o godz. 14:30.

Za nami bardzo udana sesja związana z oczekiwaniami dotyczącymi jutrzejszego spotkania na linii Merkel – Rajoy, a przede wszystkim z ostateczną decyzją EBC w sprawie planu pomocy dla Hiszpanii i Włoch. W przypadku rynku walutowego informacją dnia było pozostawienie przez RPP stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Marek Belka jednocześnie zaznaczył, że jest gotów do obniżki stóp, zwłaszcza jeżeli obserwowane spowolnienie gospodarcze będzie się pogłębiać. Na fali oczekiwań i ogólnego optymizmu indeks WIG20 wrósł o 0,6 proc. przy obrotach na poziomie 530 mln zł. W tym samym czasie niemiecki DAX zanotował wzrost o 0,5 proc., francuski CAC40 o 0,2 proc.W Stanach Zjednoczonych nie było aż takiego entuzjazmu. Wyniki amerykańskich indeksów to: S&P500 -0,1 proc., Nasdaq -0,2 proc.

Dziś kalendarz makroekonomiczny jest pełen istotnych informacji. O godz. 11:00 poznamy ostateczną dynamikę PKB dla strefy euro. Prognozy nie są optymistyczne (-0,2 proc. k/k) w stosunku do badania z lipca (0 proc.). Po południu napłyną informację o poziomie stóp procentowych w Wielkie Brytanii i strefie euro. Zarówno w przypadku Banku Anglii (0,5 proc.) jak i EBC (0,75 proc.) analitycy spodziewają się utrzymania stóp na niezmienionym poziomie. Informacje ze Stanów Zjednoczonych będą zdominowane przez dane dotyczące rynku pracy. Raport ADP przedstawiający zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym prognozuję pogorszenie sytuacji (prog. 140 tys., pop. 160 tys.), jednak z drugiej strony ekonomiści szacują spadek wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do 370 tys. z 374 tys. Ostatnim momentem w ciągu dnia będzie publikacja wskaźnika ISM dla usług, które są kluczowy elementem amerykańskiego PKB. Prognozowana wartość 52,5 pkt. jest gorsza od poprzedniej 52,6 pkt., ale wciąż daleko od istotnej bariery 50 pkt. oznaczającej wejście branży w nastroje recesyjne.

Poza informacjami makroekonomicznym wydarzeniem dnia będzie bez wątpienia konferencja szef EBC, który zadecyduje o ewentualnym planie obniżania rentowności obligacji Włoch i Hiszpanii. Konferencja rozpocznie się o godz. 14:30.

Piotr Mazierski