Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 55 centów do 87,51 USD.

Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 36 centów do 104,56 USD za baryłkę.

W tym tygodniu odbywają się posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiej Rezerwy Federalnej, podczas których omówione zostaną m.in. sprawy sytuacji gospodarczej.

Prezes EBC Mario Drahgi poinformował w ostatni czwartek, że bank centralny strefy euro zrobi wszystko, co w jego mocy i co jest konieczne do przetrwania wspólnej waluty. Dodał także, że rozwiązanie problemu wysokich rentowności obligacji rządowych mieści się w mandacie EBC.

Nastroje na rynkach pogorszyły dane o PMI Chin dla przemysłu. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lipcu 2012 roku 50,1 pkt wobec 50,2 pkt na koniec czerwca - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki.

Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 50,5 pkt.

Wskaźnik PMI, przygotowywany przez HSBC Holdings i Markit Economics, wzrósł zaś do 49,3 pkt z 48,2 pkt - podano w oddzielnym wyliczeniu.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

We wtorek ropa na NYMEX w USA staniała o 1,72 USD do 88,06 USD/b, najniższego poziomu na zamknięciu handlu od 13 lipca.

Na NYMEX w Nowym Jorku w lipcu wzrost cen ropy wyniósł 3,7 proc. Rdr spadek cen surowca wynosi 11 proc.