Cena gazu ziemnego wrażliwa na prognozy pogody

Cena gazu ziemnego jest obecnie podatna na informacje dotyczące pogody w Stanach Zjednoczonych, bowiem temperatura powietrza wpływa na popyt na gaz wynikający z zastosowań w klimatyzacji. Im wyższe temperatury latem – tym większy popyt na gaz ziemny.

Póki co notowania gazu ziemnego w USA poruszają się w rejonie linii średnioterminowego trendu spadkowego, która na razie została naruszona jako opór. Jeśli zostanie ona definitywnie przełamana, to kolejną techniczną barierą dla byków będzie rejon 2,75 USD za mln BTU. Tymczasem skutecznym wsparciem od kilku sesji jest linia 30-sesyjnej średniej ruchomej. W najbliższych tygodniach na wykresie gazu ziemnego nadal może być nerwowo, a głównym czynnikiem wpływającym na ceny surowca prawdopodobnie pozostanie pogoda.

Ropa: największy tygodniowy spadek od ponad roku?

Tymczasem wśród liderów zniżek znalazły się notowania ropy naftowej. Wczoraj kontrakty na europejski surowiec typu Brent potaniały o 3,70%, a na ropę WTI – o 3,77%. Czwartkowa przecena sprowadziła notowania amerykańskiego surowca poniżej poziom 77 USD za baryłkę. Tym samym wczoraj definitywnie pokonane zostało wsparcie w rejonie 81 USD za baryłkę. Kolejną techniczną barierą dla strony podażowej jest rejon 75 USD za baryłkę.

Tym samym notowania ropy naftowej mogą zaliczyć ten tydzień do wyjątkowo słabych. Jak na razie, od początku tygodnia cena ropy Brent spadła o ok. 9%, a ropy WTI – o ponad 8%. Jeśli dziś cena ropy naftowej nadal będzie kierować się na południe, to może być to największy tygodniowy spadek od początku maja 2011 r.

Cena srebra poniżej 27 USD za uncję

Do najmocniej przecenionych surowców należało wczoraj także srebro. Kontrakty na ten kruszec potaniały wczoraj o ponad 4%, w wyniku czego cena uncji srebra spadła poniżej 27 USD. Średnie ruchome są bliskie wygenerowania sygnału sprzedaży.

Niemniej jednak, pole do spadków cen kruszcu jest ograniczone. Najbliższą silną barierą dla strony podażowej są okolice 26,10-26,80 USD za uncję. Jeśli jednak zostałaby ona przełamana w najbliższym czasie (co jest mało prawdopodobne), to kolejnym istotnym poziomem wsparcia byłby dopiero poziom 21,33 USD za uncję.

Dorota Sierakowska