statystyki

Mocniejsze odbicie za dwa lata

autor: Łukasz Wilkowicz09.11.2020, 11:32; Aktualizacja: 09.11.2020, 11:32
Mocniejsze odbicie wzrostu PKB jest przewidywane dopiero w 2022 r.

Mocniejsze odbicie wzrostu PKB jest przewidywane dopiero w 2022 r.źródło: ShutterStock

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Przedstawiła za to bardziej pesymistyczne prognozy gospodarcze na przyszły rok.

Krajowy rynek finansowy z dużą niecierpliwością oczekiwał wyników piątkowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Już pół roku temu obniżyła ona główną stopę niemal do zera (wynosi obecnie 0,1 proc.). Wcześniej bank centralny zdecydował o rozpoczęciu skupu obligacji Skarbu Państwa i rządowych instytucji, co miało ułatwić sfinansowanie pomocy dla firm w okresie pandemii. Zainteresowanie posiedzeniem wzmogło się po informacji o jego przesunięciu (decyzje rady zwykle ogłaszane są w środy). Spekulowano, że może to mieć związek z ogłaszanymi przez rząd ograniczeniami mającymi na celu zahamowanie rozprzestrzenia się koronawirusa. Analitycy rozważali nawet możliwość zmniejszenia stóp przez RPP do zera lub poniżej.

Rada na nic takiego się nie zdecydowała. Podtrzymano deklarację skupu papierów rządowych oraz oferowania tzw. kredytu wekslowego, który ma wspomagać finansowanie przedsiębiorstw przez banki. Przedstawiona przez RPP ocena dotychczasowego rozwoju sytuacji w gospodarce była podobna jak w październiku. Przewidywania na końcówkę roku również nie zaskoczyły. „Silny wzrost liczby zakażeń COVID-19 w ostatnim czasie oraz zaostrzenie restrykcji epidemicznych przyczynią się do ponownego wyraźnego osłabienia koniunktury w IV kw. br.” – napisała RPP w komunikacie po posiedzeniu.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane