statystyki

Kryzys to czas pragmatyków [OPINIA]

autor: Łukasz Czernicki03.11.2020, 06:02; Aktualizacja: 03.11.2020, 09:02

Dziś w podejściu do polityki makroekonomicznej potrzeba dużo pragmatyzmu. Dogmatyczne przywiązanie do zasad, które mogą wydawać się słuszne w normalnych czasach, oraz patrzenie na gospodarkę przez pryzmat jednej szkoły ekonomii jest w dobie kryzysu najgorszym doradcą.

Lata 30. ubiegłego wieku. Ówczesny kanclerz Heinrich Brüning w odpowiedzi na krach w światowej gospodarce wprowadza drastyczną politykę oszczędności w celu zwiększenia atrakcyjności niemieckiego eksportu. Efektem jego polityki jest masowe bezrobocie. W tym samym czasie władze II RP trwają przy parytecie złota, starając się za wszelką cenę zapobiec dewaluacji złotego. W Polsce w ostatnich latach przed wybuchem wojny pozostawało bez pracy 30‒40 proc. siły roboczej. Kryzys w strefie euro w ubiegłym dziesięcioleciu. Zmuszenie krajów południa do drastycznej polityki austerity pogrąża je w gospodarczym marazmie, tak że obecnie mówi się o straconej dekadzie państw tego regionu.

Dzięki lekcjom z poprzednich krachów gospodarczych, reakcja wielu państw świata w odpowiedzi na kryzys związany z pandemią jest szybka i zdecydowana. Silny zastrzyk fiskalny, przy stanowczym wsparciu władz monetarnych, pozwolił zatrzymać zapaść wielu gospodarek. Skutkiem tych działań jest oczywiście znaczący wzrost długu i rozdęcie bilansów banków centralnych.

Z dzisiejszej perspektywy coraz bardziej prawdopodobny staje się scenariusz zupełnej normalizacji sytuacji dopiero w momencie rozpowszechnienia szczepionki na COVID-19. Jak zatem powinna wyglądać nasza strategia makroekonomiczna na najbliższe lata?


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane