statystyki

Zadyszka po szybkim odrabianiu strat

autor: Marek Chądzyński21.09.2020, 06:00; Aktualizacja: 21.09.2020, 09:52
Gospodarka

Ekonomiści Credit Agricole Bank Polska policzyli, że po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja była o 2,7 proc. mniejsza niż w lutym, czyli ostatnim miesiącu, w którym pandemia nie wywierała jeszcze silnego wpływu na przemysł.źródło: ShutterStock

Gospodarka podnosi się po pandemicznym kryzysie – z tym, że coraz wolniej. To najważniejszy wniosek z danych o produkcji przemysłowej w sierpniu, które w piątek opublikował GUS. Produkcja była o 1,5 proc. wyższa niż rok wcześniej. Większość ekspertów spodziewała się lepszego wyniku, powyżej 2,5 proc.

Ekonomiści Credit Agricole Bank Polska policzyli, że po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja była o 2,7 proc. mniejsza niż w lutym, czyli ostatnim miesiącu, w którym pandemia nie wywierała jeszcze silnego wpływu na przemysł. „Wskazuje to, że tempo powrotu aktywności w polskim przemyśle do poziomu sprzed wybuchu pandemii w sierpniu wyraźnie wyhamowało” – napisali w swoim komentarzu do danych.

Z tą opinią zgadzają się inni. Według Banku Millennium w najbliższych miesiącach trzeba spodziewać się stabilizacji wzrostu produkcji na niskim poziomie.

Dobra sytuacja gospodarstw domowych powoduje, że nieźle radzą sobie producenci trwałych dóbr konsumpcyjnych. Tu wzrost w skali roku wyniósł 12,7 proc. „Produkcja dóbr inwestycyjnych jest dużo słabsza, utrwala pesymistyczne oczekiwania dla nakładów na środki trwałe firm w przyszłości” – podkreślają eksperci Millennium.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane