statystyki

Budżet? Oto pytania, które można zadać

autor: Marek Chądzyński21.09.2020, 06:00; Aktualizacja: 21.09.2020, 09:06
Marek Chądzyński

Marek Chądzyńskiźródło: DGP
autor zdjęcia: fot. Bartlomiej Molga

Za nami pierwsza parlamentarna runda rozgrywki o nowelizację tegorocznego budżetu. I nie był to ciekawy mecz. Minister finansów reprezentujący rząd tłumaczył, że pandemia i to, co się stało przez nią w gospodarce, ostatecznie pogrzebały szansę na „pierwszy w historii budżet bez deficytu”. Że teraz trzeba dosypać do gospodarki możliwe dużo pieniędzy, by wyrwać ją z pandemicznych szponów i ponownie wepchnąć na ścieżkę szybkiego rozwoju.

Po drugiej stronie opozycja grała kartą demontażu dyscypliny finansów publicznych, kreatywnej księgowości i nadmiernego, rekordowego zadłużenia. Każdy więc odegrał swoją rolę, spotkanie – jak to mówią komentatorzy sportowi – było bez historii. A wcale nie musiało takie być, bo wokół nowelizacji jest kilka pytań, które można jeszcze zadać, oczekując konkretnych odpowiedzi.

Zacznijmy od zestawienia bieżących danych z wykonania budżetu z planem na cały rok. Już wiemy, że po sierpniu deficyt wyniósł tylko 1 3 m ld zł. Tylko, bo na koniec grudnia – jeśli wierzyć zapisom nowelizacji – miałby wynieść 109, 3 m ld zł. Na dodatek jest to deficyt mniejszy niż po lipcu, i to aż o 3 m ld zł. A przedstawiciele Ministerstwa Finansów mówią o odbudowie dochodów, zwłaszcza z VAT, co też jest dość interesujące, bo to przede wszystkim spodziewana duża wyrwa we wpływach od podatku z dochodów i usług jest przyczyną nowej prognozy dochodów budżetowych.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane