Czwartkowa sesja na Wall Street rozpoczęła się od wzrostów, ale potem do głosu doszli sprzedający, pod koniec dnia spadki wyraźnie nabrały tempa. Inwestorzy analizują decyzje EBC i wypowiedzi prezes Christine Lagarde o tym, że bank centralny pozostawił parametry polityki monetarnej bez zmian.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 1,45 proc. i wyniósł 27.534,58 pkt.

S&P 500 zniżkował 1,76 proc. i wyniósł 3.339,19 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 1,99 proc., do 10.919,59 pkt.

Liderami spadków były spółki technologiczne. Apple spadł ponad 3 proc. pomimo wzrostów w ciągu dnia. Zniżkowały akcje Netflix, Microsoftu, Nvidia, Amazona i Facebooka.

W ciągu dnia akcje Tesli zyskiwały prawie 10 proc., ale na zamknięciu zeszły ponad 1 proc. pod kreskę. W środę kurs spółki wzrósł o 11 proc., po rekordowym spadku o 21 proc. w poniedziałek.

Akcje Spotify rosły w ciągu dnia o 4 proc. Credit Suisse podniósł rekomendację dla akcji spółki do "przeważaj" z "neutralnie".

Notowania RH szły w górę o 25 proc. Firma podała w raporcie za II kw., że zysk na akcje wyniósł 4,90 USD wobec oczekiwanych 3,41 USD.

W czwartek Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian

„W obecnym otoczeniu podwyższonej niepewności, Rada Prezesów EBC będzie ostrożnie oceniać napływające dane i informacje, wliczając w to zmiany kursu walutowego, w odniesieniu do jego implikacji dla perspektyw inflacyjnych w średnim okresie” – powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu banku.

Lagarde podkreśliła, że bilans ryzyka dla perspektywy wzrostu PKB w strefie euro nadal jest przechylony w kierunku przewagi czynników negatywnych.

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku.

"Rada Prezesów oczekuje, że stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki perspektywy inflacji mocno nie zbliżą się do poziomu blisko, ale poniżej 2 proc. w horyzoncie projekcji i taka konwergencja znajdzie odzwierciedlenie w podstawowej dynamice inflacji" - podano w komunikacie po posiedzeniu banku.

"Jest jasne, że EBC obserwuje uważnie kurs euro. Jednakże, naszym zdaniem dopiero aprecjacja o ponad 5 proc. byłaby istotna z punktu widzenia polityki monetarnej" - powiedział Ebrahim Rahbari, zarządzający departamentem ds. analizy kursów walut w Citigroup Global Markets.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 884 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 850 tys. wobec 884 tys. poprzednio, po korekcie z 881 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 13,385 mln w tygodniu, który skończył się 29 sierpnia wobec oczekiwanych 12,9 mln i poprzednio 13,292 mln, po korekcie z 13,254 mln - podał Departament Pracy.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w sierpniu wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku spadły o 0,2 proc. - poinformował Departament Pracy w komunikacie. Analitycy spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,2 proc. mdm, a w ujęciu rdr oczekiwano spadku o 0,3 proc.

Zapasy amerykańskich hurtowników w lipcu spadły o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował w końcowym odczycie Departament Handlu. Wstępny odczyt wskazał na spadek zapasów o 0,1 proc.

Ponad 900 tys. osób zmarło do tej pory na całym świecie w wyniku zakażenia koronawirusem - podała agencja AFP na podstawie własnych wyliczeń. O takiej samej liczbie informuje także Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore.

Według Uniwersytetu Hopkinsa od początku pandemii stwierdzono ponad 27,6 mln zakażeń, wyzdrowiało ponad 18,6 mln osób. Zmarło 900 079 osób.

1170 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych. W minionych 24 godzinach stwierdzono 33 205 zakażeń wirusem SARS CoV-2.