Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają, a ten tydzień mogą zakończyć z dużą zniżką notowań - na razie o 6,5 proc. W USA rosną zapasy ropy, a to sygnał, że globalne ożywienie popytu na energię potrwa dłużej niż to wcześniej przewidywano - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na X na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 37,22 USD, niżej o 0,21 proc.

Ropa Brent w dostawach na XI na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 39,92 USD za baryłkę, niżej o 0,35 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 2,03 mln baryłek, czyli o 0,41 proc. do 500,43 mln baryłek - poinformował w czwartek amerykański Departament Energii (DoE).

Tymczasem rynek oczekiwał spadku zapasów o 3 mln baryłek.

To pierwszy wzrost zapasów ropy za Oceanem od 7 tygodni.

Powody do optymizmu dają jednak informacje o spadku zapasów benzyny i destylatów - oceniają analitycy.

Zapasy benzyny spadły w USA w ub. tygodniu o 2,95 mln baryłek, czyli o 1,26 proc. do 231,90 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły zaś o 1,68 mln baryłek, czyli o 0,94 proc. do 175,85 mln baryłek - wynika z najnowszego raportu DoE.

Ropa WTI na NYMEX staniała od początku września o 12 proc.

W USA skończył się sezon letnich wyjazdów. Ożywienie popytu na paliwa hamuje w Azji, w Europie powraca koronawirus - wszystko to negatywnie wpływa na nastroje na globalnych rynkach ropy.

Perspektywy związane z cenami ropy raczej nie wskazują na ich wzrost, bo sojusz OPEC+ stopniowo dodaje na rynki coraz więcej baryłek ropy.

Na początku tego tygodnia saudyjski koncern Aramco obniżył ceny ropy dla swoich odbiorców w Azji z powodu niższego popytu na paliwa w tym regionie.

Analitycy S&P Global Platts w swojej najnowszej prognozie oceniają, że zużycie paliw na świecie prawdopodobnie nie wróci do poziomów z 2019 r. przed rokiem 2022. (PAP Biznes)

aj/ asa/