statystyki

Kadrowa karuzela w Aliorze. Znów wymieniono prezesa

autor: Łukasz Wilkowicz14.05.2020, 06:01; Aktualizacja: 14.05.2020, 09:58
Oddział Alior Banku

Oddział Alior Bankuźródło: ShutterStock

Była wiceszefowa KNF staje na czele jednego z najniżej wycenianych kredytodawców na warszawskiej giełdzie

W Alior Banku doszło do czwartej zmiany prezesa, odkąd w 2015 r. instytucja znalazła się w grupie PZU kontrolowanej przez Skarb Państwa. W połowie 2017 r. twórca banku Wojciech Sobieraj ustąpił miejsca Michałowi Chyczewskiemu (w przeszłości wiceministrowi skarbu w rządzie PO – PSL). Ten kilka miesięcy później został zmieniony przez Katarzynę Sułkowską, a po kolejnych kilku miesiącach prezesem został Krzysztof Bachta. We wtorek wieczorem bank poinformował, że złożył on rezygnację. Na czele zarządu stanęła Iwona Duda (zbieżność nazwisk z prezydentem przypadkowa). Do momentu zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego ma pełnić funkcję wiceprezesa.

Powołanie Dudy miało miejsce niespełna dwa miesiące po zmianie na stanowisku prezesa PZU. Pawła Surówkę zastąpiła Beata Kozłowska-Chyła. Szefowe PZU i Aliora w przeszłości pracowały razem w nadzorze emerytalnym. Iwona Duda została wiceprzewodniczącą Komisji Nadzoru Finansowego, utworzonej w 2006 r. za pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości w miejsce osobnych nadzorów dla sektora ubezpieczeniowego i emerytalnego oraz rynku kapitałowego.

Pierwszy szef KNF Stanisław Kluza przez dłuższy czas chciał jej odwołania. Doszło do tego po wyborach wygranych w 2007 r. przez PO. Miała wrócić na stanowisko wiceszefa nadzoru w 2016 r., gdy przewodniczącym był Marek Chrzanowski, jednak ostatecznie tak się nie stało. Ostatnio pełniła funkcję doradcy w Narodowym Banku Polskim.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane