statystyki

Banki na granicy dwóch światów. Obniżki stóp procentowych biją w dochody

autor: Łukasz Wilkowicz29.04.2020, 07:33; Aktualizacja: 29.04.2020, 07:33
W SBP oprocentowanie tradycyjnych lokat terminowych wynosi 0,01 proc. w skali roku. Na klientach firmowych – gdzie kwoty depozytów idą w miliony złotych – banki testowały już opłaty za zawieranie lokat.

W SBP oprocentowanie tradycyjnych lokat terminowych wynosi 0,01 proc. w skali roku. Na klientach firmowych – gdzie kwoty depozytów idą w miliony złotych – banki testowały już opłaty za zawieranie lokat.źródło: ShutterStock

Rezerwy kredytowe będą dodatkowym kosztem.

– Nasze wyniki finansowe za I kwartał pokazują dwa światy: styczeń, luty, gdy mieliśmy nakręconą maszynę i marzec, kiedy aktywność klientów mocno spadła – mówił wczoraj Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska. Ta instytucja jako pierwsza zaprezentowała rezultaty za pierwsze trzy miesiące tego roku. Według Gajewskiego obecnie aktywność klientów jest już wyższa niż na początku pandemii, ale nadal mniejsza niż w pierwszych tygodniach tego roku.

Zysk netto drugiego gracza na naszym rynku bankowym okazał się niemal o połowę mniejszy niż rok wcześniej. Wyniósł 170 mln zł. Główny powód spadku to niemal 120 mln zł dodatkowej rezerwy na kredyty utworzonej w związku z gospodarczymi efektami pandemii.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane