statystyki

Po opanowaniu epidemii gospodarka szybko wróci do normy [WYWIAD]

autor: Grzegorz Kowalczyk23.03.2020, 09:39; Aktualizacja: 23.03.2020, 09:39
W 2009 r. mieliśmy do czynienia z potężnym szokiem finansowym i upadkiem rynku kredytowego, który miał ogromny wpływ na całą światową gospodarkę. Obecna sytuacja jest inna – widzimy dużą niepewność i wstrzymanie funkcjonowania niektórych sektorów gospodarki.

W 2009 r. mieliśmy do czynienia z potężnym szokiem finansowym i upadkiem rynku kredytowego, który miał ogromny wpływ na całą światową gospodarkę. Obecna sytuacja jest inna – widzimy dużą niepewność i wstrzymanie funkcjonowania niektórych sektorów gospodarki.źródło: ShutterStock

Wagner: Powrót na ścieżkę wzrostu, a przynajmniej wyrwania się ze spadków, będzie dużo łatwiejszy niż w kryzysie z 2009 r.

Czy w obecnej sytuacji możliwa jest powtórka kryzysu z 2009 r.?

Sądzę, że nie. W 2009 r. mieliśmy do czynienia z potężnym szokiem finansowym i upadkiem rynku kredytowego, który miał ogromny wpływ na całą światową gospodarkę. Obecna sytuacja jest inna – widzimy dużą niepewność i wstrzymanie funkcjonowania niektórych sektorów gospodarki. Ponad dekadę temu mieliśmy do czynienia z nagłym szokiem dla ogółu, teraz dotyczy to wielu, ale jednak nie wszystkich. To duża różnica. Ponadto wydarzenia z 2009 r. były związane z cyklem biznesowym. Weszliśmy w recesję, by potem z czasem z niej wyjść. Dziś nie ma tak wielkich obciążeń finansowych. Dlatego po zakończeniu okresu zastoju powinien nastąpić dynamiczny wzrost. Czas intensywnej presji rynkowej będzie ograniczony, a poprawa sytuacji szybka, tak jak gwałtowny jest kryzys, który ją spowodował.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane