Bank Anglii obniżył w środę rano główną stopę procentową z 0,75 proc do 0,25 proc., aby pomóc brytyjskiej gospodarce w przezwyciężaniu skutków epidemii koronawirusa Covid-19.

Wskutek obniżki główna stopa procentowa spadła do najniższego poziomu w historii. To pierwszy przypadek od kryzysu finansowego z 2008 roku, gdy Bank Anglii zdecydował się na zmianę stóp procentowych poza ustalonymi terminami posiedzeń Komitetu Polityki Monetarnej. Najbliższe miało się odbyć pod koniec marca.

Bank centralny oświadczył, że posunięcie to będzie "wspierać przedsiębiorstwa i zaufanie konsumentów w trudnym okresie". Ocenił, że wpływ nowego koronawirusa na brytyjską gospodarkę może być istotny, a aktywność gospodarcza prawdopodobnie "osłabi się znacząco" w najbliższych miesiącach.

W oświadczeniu napisano, że obniżka stóp procentowych jest częścią "kompleksowego i podjętego we właściwym momencie pakietu środków, mających pomóc brytyjskim przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym w pokonaniu zakłóceń gospodarczych, które prawdopodobnie będą związane z Covid-19".

"Środki te pomogą utrzymać się przedsiębiorstwom, a także pomogą zachować stanowiska pracy oraz zapobiegną tymczasowym zakłóceniom, które mogłyby spowodować długotrwałe szkody gospodarcze" - napisał bank.

W środę wczesnym popołudniem brytyjski minister finansów Rishi Sunak w ramach przedstawianego budżetu na nowy rok finansowy również ma ogłosić działania wspierające gospodarkę w związku z koronawirusem.

W Wielkiej Brytanii wykryto dotychczas 382 przypadki koronawirusa, z czego sześć zachorowań zakończyło się zgonem.

W zeszłym tygodniu decyzję o obniżce stóp procentowych podjęła amerykańska Rezerwa Federalna.