statystyki

Wyrzucisz drzwiami, wejdą oknem. Wyrok w sprawie GetBacku zmniejszy chęć do sprzedaży obligacji

autor: Łukasz Wilkowicz09.03.2020, 12:03; Aktualizacja: 09.03.2020, 12:04
Pojawią się jednak alternatywne produkty.

Pojawią się jednak alternatywne produkty.źródło: ShutterStock

Pojawią się jednak alternatywne produkty.

– Kluczowe jest to, na czym według sądu polega przewinienie. Bank sprzedawał coś, czego nie miał prawa dystrybuować. W tej sytuacji w pełni zgadzam się z tym, że powinna być poważna odpowiedzialność – mówi nam prezes jednego z towarzystw funduszy inwestycyjnych. – Rzeczą bezdyskusyjną jest to, że jeśli obligacje były sprzedawane wtedy, gdy Idea Bank nie miał odpowiednich zgód, to każdy klient powinien wygrać – dodaje były wiceprezes prywatnego domu maklerskiego.

Obaj rozmówcy chcą pozostać anonimowi.

Eksperci wskazują, że chodzi o ekstremalny przypadek działania bez odpowiednich zgód – Idea Bank przez pewien czas nawet nie przewidywał oferowania produktów inwestycyjnych w swoim statucie. Co do zasady działające na naszym rynku instytucje wymogi formalne spełniają. Klienci licencjonowanych firm mogą więc oczekiwać, że sytuacja, jaka miała miejsce w Idea Banku, w ich przypadku się nie powtórzy.

Idea Banku nie było też na liście tzw. agentów firmy inwestycyjnej Polskiego Domu Maklerskiego. Dlatego bank tylko przekazywał dane swoich klientów. Mechanizm opisywaliśmy w DGP w czerwcu 2018 r., dwa miesiące po wybuchu afery GetBacku.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane