statystyki

Wyrzucisz drzwiami, wejdą oknem. Wyrok w sprawie GetBacku zmniejszy chęć do sprzedaży obligacji

autor: Łukasz Wilkowicz09.03.2020, 12:03; Aktualizacja: 09.03.2020, 12:04
Pojawią się jednak alternatywne produkty.

Pojawią się jednak alternatywne produkty.źródło: ShutterStock

Pojawią się jednak alternatywne produkty.

– Kluczowe jest to, na czym według sądu polega przewinienie. Bank sprzedawał coś, czego nie miał prawa dystrybuować. W tej sytuacji w pełni zgadzam się z tym, że powinna być poważna odpowiedzialność – mówi nam prezes jednego z towarzystw funduszy inwestycyjnych. – Rzeczą bezdyskusyjną jest to, że jeśli obligacje były sprzedawane wtedy, gdy Idea Bank nie miał odpowiednich zgód, to każdy klient powinien wygrać – dodaje były wiceprezes prywatnego domu maklerskiego.

Obaj rozmówcy chcą pozostać anonimowi.

Eksperci wskazują, że chodzi o ekstremalny przypadek działania bez odpowiednich zgód – Idea Bank przez pewien czas nawet nie przewidywał oferowania produktów inwestycyjnych w swoim statucie. Co do zasady działające na naszym rynku instytucje wymogi formalne spełniają. Klienci licencjonowanych firm mogą więc oczekiwać, że sytuacja, jaka miała miejsce w Idea Banku, w ich przypadku się nie powtórzy.

Idea Banku nie było też na liście tzw. agentów firmy inwestycyjnej Polskiego Domu Maklerskiego. Dlatego bank tylko przekazywał dane swoich klientów. Mechanizm opisywaliśmy w DGP w czerwcu 2018 r., dwa miesiące po wybuchu afery GetBacku.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane