statystyki

Smok stracił pęd przez wirusa

autor: Jakub Kapiszewski02.03.2020, 08:00; Aktualizacja: 02.03.2020, 08:04
Pełny wymiar strat dla chińskiej gospodarki będzie znany dopiero za jakiś czas, ale już teraz wiadomo, że wirus zapewne wpłynie na realizację podstawowego celu gospodarczego, jaki Komunistyczna Partia Chin postawiła sobie na tę dekadę, czyli na podwojenie PKB.

Pełny wymiar strat dla chińskiej gospodarki będzie znany dopiero za jakiś czas, ale już teraz wiadomo, że wirus zapewne wpłynie na realizację podstawowego celu gospodarczego, jaki Komunistyczna Partia Chin postawiła sobie na tę dekadę, czyli na podwojenie PKB.źródło: ShutterStock

Opublikowane w weekend dane wskazują, że w lutym gospodarka praktycznie stała w miejscu.

Oficjalny wskaźnik PMI pokazujący koniunkturę w przemyśle spadł w lutym do 35,7 pkt z 50 pkt miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się wyniku słabszego niż w poprzednim miesiącu, ale wyraźnie lepszego niż podano. Skala pogorszenia była większa nawet niż w szczycie kryzysu z końca poprzedniej dekady. A w usługach PMI runął jeszcze mocniej. Spadł poniżej poziomu 30 pkt (poziom neutralny to 50 pkt).

Teraz Chiny stoją przed dylematem: jak rozkręcić gospodarkę, jednocześnie ograniczając rozprzestrzenianie wirusa. Dylemat ten doskwiera najbardziej małym i średnim przedsiębiorstwom. Jak najprędzej chciałyby wrócić do normalnej działalności, aby odbudować nadszarpnięte przestojem oszczędności. Jednocześnie nie chcą ryzykować, że staną się nowym ogniskiem wirusa. Obawiają się też dotkliwych kar, gdyby władze uznały, że nie pilnują wprowadzonych w związku z epidemią przepisów sanitarnych.

Przykładem jest sektor gastronomiczny. Władze Pekinu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, wydały zalecenie, aby w restauracjach nie spożywano posiłków w grupach. Nie zdefiniowano jednak, od ilu osób zaczyna się „grupa”. W efekcie, jak odnotował szef pekińskiego biura tygodnika „Nikkei Asian Review” Tetsushi Takahashi, w wielu miejscach ludzie muszą jeść sami. Obsługa pilnuje, żeby zachowali należyty odstęp od innych gości.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane